Středa, 9. října 2024

Rok 2019 v lesích: Rekordní těžba, extrémní propad ceny dřeva, ale i tisíce hektarů nově vysazených pestrých lesů

Rok 2019 v lesích: Rekordní těžba, extrémní propad ceny dřeva, ale i tisíce hektarů nově vysazených pestrých lesů

Pokračující kůrovcová kalamita je jednou z hlavních příčin rekordní těžby dřeva v roce 2019. Celkem se v lesích v České republice vytěžilo 32,58 milionu m3 dřeva, z toho 95 % představuje tzv. nahodilá těžba. Ještě v roce 2015 byla celková celoroční těžba zhruba poloviční. Rekordní byla také obnova lesů, nové porosty vznikly na téměř 34 tisících hektarech, převažují v nich listnaté stromy. Informace jsou součástí Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky v roce 2019, kterou v pondělí vzala vláda na vědomí.

,,Pokračující kůrovcová kalamita dostává řadu vlastníků lesů do tíživé ekonomické situace. Nezbytná je podpora ze strany státu, aby měli majitelé peníze na nutnou obnovu lesa po těžbě. I přes hrozivě vypadající stav některých lesů je ale současná situace také příležitostí, jak změnit podobu našich lesů tak, aby v budoucnu byly odolnější vůči projevům klimatické změny. Díky nastavení našich podpor a změně legislativy nyní v lesích výrazně převyšuje výsadba listnatých dřevin," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Loni vysázeli lesníci v českých lesích rekordních 111,6 milionu listnáčů, zatímco smrků bylo 36,1 milionu sazenic.

Rok 2019 byl z pohledu lesního hospodářství rekordní v několika oblastech. Pokračující kalamita v lesích je hlavní příčinou rekordní těžby dřeva. Tzv. nahodilá těžba, vzniklá v důsledku působení škodlivých činitelů (zejména kůrovec, sucho, vítr, houbové choroby), dosáhla rekordní hodnoty 30,94 milionu m3, což je o 7,93 milionu m3 více než v loňském roce. Nahodilá těžba představuje 95 % celkové těžby dřeva, která činila 32,58 milionu m3. Ve srovnání s předcházejícím rokem vzrostla celková těžba o 6,89 milionu m3.

Plocha obnovených lesních porostů činila v loňském roce 33 894 hektarů a vykazuje ve srovnání s předchozími roky výrazný nárůst. Oproti předchozímu roku došlo k navýšení celkové obnovené plochy o 8 574 hektarů. Jde o očekávaný následek zalesňování holin po rozsáhlých nahodilých těžbách. Pozitivní je i nárůst plochy přirozené obnovy o 1 149 hektarů, a to i přes to, že podmínky pro přirozenou obnovu jsou na kalamitních plochách značně zhoršené.

Situace v lesích se odrazila také v ekonomických výsledcích vlastníků lesů. V důsledku výrazného přetlaku dřevní hmoty na trhu se také výrazně propadly ceny jehličnatého dříví. Hospodářské výsledky všech kategorií vlastníků lesa (státních, obecních a soukromých) byly v roce 2019 nejhorší v novodobé historii. Průměrný hospodářský výsledek v roce 2019 činil 651 Kč na 1 hektar lesa, meziročně se snížil o 129 Kč a oproti roku 2017 dokonce o 2 060 Kč. Bez příspěvků na hospodaření v lesích by byl hospodářský výsledek všech kategorií vlastníků lesů záporný a vlastníci by neměli peníze na nutnou obnovu lesa.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů