Pondělí, 26. února 2024

Kam s nimi? - Tonery

Kam s nimi? - Tonery


Tiskárna hlásí docházející náplň nebo rovnou přestává tisknout. Takový okamžik zná asi každý, kdo přišel do styku s tiskárnou. Znamená to nejen, že bude třeba koupit novou tiskovou kazetu nebo nechat tu starou naplnit, ale také se zbavit starého toneru nebo cartridge. V článku poradíme jak na to, co nejvíce ekologicky.

Nejprve však musíme porozumět tomu, jaký typ tiskové kazety se v naší tiskárně nachází. U inkoustových tiskáren se jedná o inkoustovou kazetu, často označovanou anglickým názvem cartridge. Tonerová kazeta, zkráceně toner, je naopak součástí laserové či LED tiskárny, které tisknou pomocí tonerového prášku. Tiskové kazety ve většině případů mimo inkoustu či prášku obsahují také elektrotechniku, proto podle zákona spadají pod elektrozařízení.

Pozor na neoriginální tonery

Na osud toneru je dobré myslet již při nákupu. Na českém trhu se vyskytuje okolo 70 % tzv. kompatibilních tonerů, které s sebou přinášejí mnoho problémů. Tyto tonery vyráběné většinou v Číně se sice vyznačují nižší cenou, nelze je ovšem znovu naplnit či recyklovat. Škodí tak nejen přírodě, ale i vašemu zdraví, protože u některých byly objeveny karcinogenní látky. Při nákupu je proto dobré zvolit originální toner od osvědčeného prodejce, který půjde opětovně naplnit a poté zrecyklovat. I když pořizovací cena bude vyšší, při opakovaném naplnění nakonec ušetříte.

Existuje mnoho důvodů proč vysloužilé tonery a inkoustové kazety nevyhazovat do koše, ale dát je k recyklaci. Tonery obsahují nebezpečné látky, které na skládkách a ve spalovnách způsobují značnou zátěž životnímu prostředí. Tím, že toner dáme k recyklaci či k opětovnému naplnění, šetříme také přírodní zdroje, jako je ropa, voda či minerály. Při výrobě nové tonerové kazety se spotřebují přibližně 3 litry ropy.

Nový život tonerů

Zbavit se správně toneru může být poněkud oříšek, protože v České republice na to neexistuje oficiální postup. Přestože je toner legislativně považován za elektroodpad, vhazovat ho do kontejnerů na elektrozařízení není nejlepší nápad. Jeden toner totiž dokáže znečistit celý obsah kontejneru, který by poté nemohl být zrecyklován. V praxi se proto může stát, že ho ani jeho prodejci nebudou chtít přijmout.

Pokud máte originální toner, můžete ho nechat znovu naplnit u některého z ověřených renovátorů. Každá tonerová kazeta jde opětovně naplnit 3-5 krát. Řada společností také tyto tonery vykupuje, přičemž za toner můžete dostat řádově desítky korun. Nejjednodušší je proto, zjistit hned při nákupu, zda můžete u vašeho prodejce použitý toner také odevzdat.

Ve firmách a na některých obecních úřadech bývají umístěny sběrné boxy, kam lze umístit všechny typy tonerových a inkoustových kazet. Vybírá je Asociace renovátorů tonerů, která použitelné tonery repasuje a ty nekompatibilní odešle do jediné spalovny, která je v České republice spaluje. Všechna sběrná místa tonerů naleznete v aplikaci Kam s ním? Podívejte se na mapě, zda ho nemáte poblíž i vy. Tonery také přijímají některé sběrné dvory, není to ale pravidlem...

Více informací:

Sběrné boxy na tonery do firem a obcí

Nebezpečí kompatibilních tonerů

Autorka: Kristýna Pavlíčková
Zdroj:
KAMsNIM.cz


Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů