Neděle, 1. října 2023

Stavební úřad v Krnově zahájil územní řízení k stavbě přehrady

Stavební úřad v Krnově zahájil územní řízení k stavbě přehrady

Stavební úřad v Krnově zahájil územní řízení na výstavbu přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku. Stavba by měla začít v roce 2025. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková. Obec Nové Heřminovy s projektem nesouhlasí a snaží se stavbě zabránit.

"Podařil se další z významných kroků v realizaci protipovodňových opatření na horní Opavě, neboť bylo zahájeno územní řízení k výstavbě přehrady Nové Heřminovy," řekl generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč. Dodal, že je to klíčový dokument pro přípravu stavebního povolení pro vybudování hráze nové přehrady.

Starosta Nových Heřminov Ludvík Drobný ČTK řekl, že obec svůj postoj nemění. "Další kroky budeme konzultovat s právníkem," řekl. Mnohé věci, které musí investor před stavbou vyřešit, nejsou podle něj hotové. "Nejsou vypořádány všechny nemovitosti. Vůbec se nemluví o přeložce komunikace. Její realizace musí stavbě přehrady předcházet," uvedl starosta.

Příprava podkladů pro územní řízení byla složitá a dlouhá právě proto, že se Nové Heřminovy pokoušely odvoláními a dalšími právními kroky zastavit, narušit či zpomalit povolování přehrady. Vedení obecního úřadu je vázáno výsledkem referenda. V něm se místní vyslovili proti přehradě.

"Museli jsme se vypořádat se všemi zákonnými požadavky územního řízení a současně čelit právním obstrukcím obce Nové Heřminovy," řekl technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček.

Proti stavbě přehrady je i Hnutí Duha Jeseníky. Jeho koordinátor Ivo Dokoupil ČTK řekl, že zahájení územního řízení umožní odpůrcům přehrady soudně napadnout studii EIA o posouzení vlivu stavby na životní prostředí. "Pořád existuje varianta ochrany obyvatel před povodněmi bez přehrady. Studie EIA se ale zabývá jen přehradou. Ze zákona přitom musí posuzovat více variant," řekl Dokoupil.

Podle Vlčkové by měla v roce 2025 začít stavba souvisejících objektů jako obslužných komunikací. V roce 2028 by měla začít stavba přehradní hráze. "Potrvá tři stavební sezony, takže dokončena by měla být v roce 2030. V roce 2031 plánujeme zahájení zkušebního provozu přehrady," řekla.

Představitelé obce trvají na tom, že stavba přehrady je zbytečná. Opírají se o studii brněnského vodohospodáře Václava Čermáka, podle níž je citlivé rozšíření koryta řeky Opavy v Krnově a protipovodňová opatření na jejím horním toku dostatečnou ochranou před stoletou vodou.

Ministerstvo zemědělství předpokládá, že náklady na přehradu dosáhnou téměř osm miliard. Za ně by se měla postavit přehrada a nová silnice, cena ale zahrnuje i další úpravy celého koryta řeky. O výstavbě nádrže se mluví desítky let. Aktuální se znovu stala po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997.

David Moravec

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů