zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sdružení EPS ČR a INCIEN navázali spolupráci za účelem důkladného zmapování materiálových toků pěnového polystyrenu v ČR

28.04.2021
Odpady
Ekologické stavění, bydlení
Recyklace
Sdružení EPS ČR a INCIEN navázali spolupráci za účelem důkladného zmapování materiálových toků pěnového polystyrenu v ČR

Cirkulární ekonomika má potenciál ke zmírnění klimatických změn - zavedení jejích principů v Evropě může přinést až 45% snížení emisí skleníkových plynů. Nutnou potřebu změny si uvědomují i výrobci pěnového polystyrenu (EPS), a proto se rozhodli navázat spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky INCIEN. Cílem společného projektu bylo zmapovat materiálové toky EPS a získat komplexní pohled na situaci v ČR. Rok 2021 bude ve znamení implementace dosažených nálezů a realizace potřebných kroků ke zlepšení současné situace.

Sdružení EPS ČR již v roce 2018, jako člen Evropského sdružení výrobců expandovaného polystyrenu (EUMEPS), přistoupilo k dobrovolnému cíli v oblasti recyklace. Tím je navýšení současné míry sběru a recyklace odpadního pěnového polystyrenu až na 50 % v roce 2025. Tímto krokem se Sdružení EPS přiblíží k naplnění principů cirkulární ekonomiky.

Základním předpokladem pro dosažení zmíněného cíle je dobrá znalost současné situace. Proto sdružení ve spolupráci s organizací INCIEN v roce 2020 zmapovalo nejen materiálové toky EPS, ale také hlavní překážky, které dnes brání efektivnímu třídění a recyklaci tohoto materiálu v tuzemsku. Analýza zahrnuje informace získané od subjektů, jež se podílí na produkci, distribuci, sběru, dotřiďování či recyklaci pěnového polystyrenu. ,,Díky spolupráci s organizací INCIEN se nám podařilo zmapovat situaci s odpadním EPS v ČR a nyní se můžeme soustředit na zlepšení podmínek a odstraňování identifikovaných bariér pro dosažení našeho závazku vůči Evropské komisi z roku 2018. Ukazuje se, že bez motivačního legislativního nastavení odpadového prostředí a bez zapojení široké veřejnosti do sběru odpadního obalového EPS se neobejdeme." říká Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Co je to pěnový polystyren a k čemu se nejčastěji používá?

Pěnový polystyren je jedním z nejrozšířenějších obalových materiálů na trhu. Mezi jeho hlavní přednosti patří pevnost, lehkost a tvarovatelnost. Dále je využíván především pro své výborné tepelné i zvukové izolační vlastnosti. Materiál je zdravotně nezávadný, takže je možné ho využívat i ve zdravotnictví nebo potravinářství. Je odolný vůči vodě a povětrnostním vlivům, plísním i mikrobům. Jeho unikátní schopnost pohlcovat rázy z něj činí jeden z nejlepších obalových materiálů pro elektroniku, bílé zboží, přepravu jídla nebo zdravotnického materiálu. V neposlední řadě má i dlouhou životnost. ,,EPS se jako obal stává odpadem v řádech měsíců. Ve stavebnictví má požadovanou minimální životnost 25 let, ale ve skutečnosti běžně vydrží po dobu 50 i více let.

Z pohledu cirkulární ekonomiky je zásadní to, že je pěnový polystyren dobře recyklovatelným materiálem. EPS je ve své konečné podobě tvořen až z 98 % vzduchem a 2 % polymerem," doplňuje Pavel Zemene.

Pěnový nebo také expandovaný polystyren, zkráceně EPS, byl na trh poprvé uveden v roce 1952 v Německu. Dnes má celou škálu různého uplatnění. ,,Dle informací Sdružení EPS ČR je roční spotřeba tohoto materiálu v Česku přibližně 62 tis. tun (2019). Nejvíce se ho spotřebuje ve stavebnictví (cca 85 %), kde je využíván jako materiál zajišťující tepelnou i zvukovou izolaci budov. Druhou hlavní aplikací, kde nachází EPS své uplatnění, je výroba obalů (12 %)," dodává Zemene. Kromě těchto dvou oblastí se EPS využívá i v dalších aplikacích (3 %), například pro výrobu dětských autosedaček a cyklistických či lyžařských přileb, v oblasti reklamy nebo třeba pro výrobu divadelních a filmových kulis.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí