Brno chce vyhláškou regulovat světelný smog, který dle něj škodí zdraví

Brno chce vyhláškou regulovat světelný smog, který dle něj škodí zdraví

Více než polovinu světelného smogu v Brně tvoří zdroje mimo veřejné osvětlení. Vyplývá to z průzkumu, který v noci při zhasnutí veřejného osvětlení provedly Technické sítě Brno ve spolupráci s městem, Vysokým učením technickým a hvězdárnou. Předseda představenstva podniku Michal Marciniszyn ČTK řekl, že mezi tyto zdroje patří například průmyslové podniky, osvětlená parkoviště a obchodní domy, reklamní banery nebo byty. Podle něj má světelný smog negativní vliv na přírodu i zdraví lidí. Město by ho proto chtělo regulovat vyhláškou.

Marciniszyn uvedl, že čím více je v noci světla, tím více to škodí přírodě i člověku. "Není to jen o intenzitě, ale i o podílu modré složky, která má dopad na úhyn hmyzu, opadání stromů, ale i na tvorbu melatoninu u člověka, který pak nemůže spát," řek Marciniszyn.

Podle něj se uvažuje o světelném generelu nebo vyhlášce, která by měla být návodem, jakým způsobem osvětlovat soukromé podniky a jak osvětlení regulovat.

Průzkum se uskutečnil v dubnu. "Naše hypotéza byla, že zdroje mimo veřejného osvětlení tvoří asi 30 procent světelného smogu. K našemu překvapení je však jejich podíl více než jedna polovina. Vše proběhlo hladce a my jsme získali cenné informace o nočním Brně" uvedl Marciniszyn.

Technické sítě města Brna v noci vypnuly více než 40.000 lamp veřejného osvětlení. Následné snímkování ze země i pomocí letounu poskytlo data o světelném smogu v Brně. Výsledkem této práce se staly desítky specializovaných snímků, které ukazují zdroje a distribuci nočního světla ve městě. Lidé si je mohou prohlédnout na webu.

"Občané si mohou výsledky naší práce prohlédnout na interaktivní mapě, která vznikla v rámci projektu Připrav Brno. Díky získaným datům jsme schopni určit, které městské oblasti budou potřebovat změnit režim nočního osvětlení. Útlum nočního svitu způsobený pouličními lampami sníží nejen světelný smog, ale i náklady na energie a s tím spojené emise CO2," řekl zastupitel Brna Ondřej Kotas (Piráti).

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů