26. března - Hodina Země

Kampaň Hodina Země se koná vždy poslední březnovou sobotu (až na výjimky kvůli Velikonocům) a stala se jedním z největších hnutí za životní prostředí na světě, do kterého se zapojují miliony lidí ve více než 180 zemích a územích. Vůbec poprvé se tato akce konala v roce 31. března 2007 v Austrálii, kdy přes 2,2 miliónu domácností a firem v Sydney vypnulo na hodinu světla. Od té doby se stala katalyzátorem pozitivního dopadu na životní prostředí a díky využití síly lidí řídí zásadní legislativní změny.

26. března - Hodina Země

Domácnosti, podniky i veřejné instituce a zejména významné kulturní památky při ní po dobu jedné hodiny, vždy od 20.30 do 21.30 místní času, vypínají své osvětlení a elektrické spotřebiče, na podporu zvýšení informovanosti o změnách klimatu.

Organizuje ji přední světová ochranářská organizace WWF, která působí ve 100 zemích a podporuje ji více než jeden milion členů ve Spojených státech a téměř pět milionů celosvětově. Jedinečný způsob práce WWF spojuje globální dosah se základem ve vědě, zahrnuje akce na všech úrovních od místní po globální a zajišťuje poskytování inovativních řešení, která splňují potřeby lidí i přírody.

Obce tradičně při Hodině Země zhasínají veřejná osvětlení, nasvícení památek a veřejných budov. Dávají tak symbolicky najevo, že jim ochrana klimatu není lhostejná. Že si uvědomují, že klimatická krize se týká nás všech a je nutné ji řešit.


Loni se akce zúčastnilo rekordních 143 obcí a 17 statutárních měst. Budete letos mezi účastníky i vy?

Prosíme vás a vyzýváme, abyste se zaregistrovali na www.hodinazeme.cz

Města i menší sídla mají velmi významnou roli při naplňování závazků EU, a tedy i ČR, snížit minimálně o 55 % evropské emise skleníkových plynů do roku 2030 v porovnání s rokem 1990. Neobejde se to bez velkého úsilí a velkých investic do využívání obnovitelných zdrojů, úspor energie v budovách a přípravy strategických plánů pro dosažení uhlíkové neutrality nejpozději do roku 2050.

Téma ochrany klimatu a odklonu od fosilních paliv se zásadně týká a bude týkat i vaší obce. A nejde jen o hrozbu klimatického rozvratu, ale i o ohrožení nás všech závislostí na dodávkách ruského plynu.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů