Pátek, 1. března 2024

23. března - Hodina Země

Kampaň Hodina Země se koná vždy poslední březnovou sobotu (až na výjimky kvůli Velikonocům) a stala se jedním z největších hnutí za životní prostředí na světě, do kterého se zapojují miliony lidí ve více než 180 zemích a územích. Vůbec poprvé se tato akce konala v roce 31. března 2007 v Austrálii, kdy přes 2,2 miliónu domácností a firem v Sydney vypnulo na hodinu světla. Od té doby se stala katalyzátorem pozitivního dopadu na životní prostředí a díky využití síly lidí dokonce řídí zásadní legislativní změny.

23. března - Hodina Země

Domácnosti, podniky i veřejné instituce a zejména významné kulturní památky při ní po dobu jedné hodiny, vždy od 20.30 do 21.30 místní času, vypínají své osvětlení a elektrické spotřebiče, na podporu zvýšení informovanosti o změnách klimatu.

Organizuje ji přední světová ochranářská organizace World Wildlife Fund, která působí ve 100 zemích a podporuje ji více než jeden milion členů ve Spojených státech a téměř pět milionů celosvětově. Jedinečný způsob práce WWF spojuje globální dosah se základem ve vědě, zahrnuje akce na všech úrovních od místní po globální a zajišťuje poskytování inovativních řešení, která splňují potřeby lidí i přírody.

Obce tradičně při Hodině Země zhasínají veřejná osvětlení, nasvícení památek a veřejných budov. Dávají tak symbolicky najevo, že jim ochrana klimatu není lhostejná. Že si uvědomují, že klimatická krize se týká nás všech a je nutné ji řešit.

Minulý rok se u nás k Hodině Země připojilo 137 obcí, 55 organizací, uskutečnilo se 8 akcí pro veřejnost, zhaslo 5 památek a přes 500 jednotlivců si dalo závazek ušetřit 1500 tun skleníkových plynů ročně.

Buďte součástí změny! Rok 2024 musí být rokem změn, abychom dosáhli globálního cíle pro rok 2030 o klimatické neutralitě. Proto potřebujeme více lidí, více než kdy jindy. Potřebujeme, aby se k Hodině Země připojili jednotlivci, podniky, komunity, města i celé národy. Aby sehráli svou roli.

Chceme, aby si všichni na chvíli odpočinuli od rutiny a každodenních rozptýlení a strávili 60 minut něčím pozitivním pro naši planetu. Tento rok nevypneme pouze naše světla, ale i naše starosti zapojením se do různých tvůrčích projektů. Pomoc může každý z nás kdykoliv a kdekoliv. Podívejte se na aktivity, které jsme pro vás tento rok připravili.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů