zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

World Refill Day

16.06.2021
Recyklace
World Refill Day

In order to make reuse the new normal, we are celebrating international Refill Day to support the #WeChooseReuse agenda.

World Refill Day (16 June) is a global public awareness campaign to prevent plastic pollution and help people live with less waste. Together with our planet-protecting partners, and thousands of everyday activists around the world, we're calling on businesses, brands and governments to choose to reuse and help make single-use plastic a thing of the past.

5 WAYS TO TAKE ACTION THIS WORLD REFILL DAY

1. CHOOSE TO REUSE
Say goodbye to single-use plastic and make small changes by switching to a reusable water bottle, trying a zero-waste shop or using a reusable coffee cup. 10 tips to choose reusables.

2. DOWNLOAD THE FREE REFILL APP
Download the free Refill app to find places to refill and reuse on the go. Can't find a location near you? Sign up your favourite café, zero-waste shop or list a drinking water fountain.

TIP: v Česku použijte aplikaci KAMsNIM která obsahuje mimo jiné místa jako Otočkelímek, Vratnélahve, Rekrabička, či e-shopy kde odevzdat použité krabice od zásilek a jejich výplně...

3. MAKE REUSE THE NEW NORMAL!

Share a selfie of you and your reusable bottle, cup or container and tell the world you're taking action on plastics by choosing to reuse this #WorldRefillDay.
4. TELL BIG BUSINESSES TO ACT

Let your favourite brands know YOU want to see them do more to reduce single-use plastic by offering reusable options. This is how :)

5. SIGN THE PETITION

Call on policymakers, municipalities and companies to work together to put robust reuse systems in place and move away from single-use plastic. Links to sign below.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
26
1. 2022
26.1.2022 - Seminář, školení
České Budějovice, Clarion Congress Hotel České Budějovice
INISOFT s.r.o.
27
1. 2022
27.1.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
INISOFT s.r.o.
1
2. 2022
1.2.2022 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí