zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Světelné zdroje získávají nový energetický štítek

17.10.2021
Energetika
Zpětný odběr
Světelné zdroje získávají nový energetický štítek

Od 1. září 2021 získaly nový typ energetického štítku také světelné zdroje, jako jsou LED žárovky, lampy se zabudovaným LED zdrojem a některé další typy světelných zdrojů. Pokračuje tak zavádění nových energetických štítků, které začalo na jaře roku 2021 u chladniček, mrazniček, praček, myček, televizí a elektronických displejů.

,,Osvětlování představuje oblast se zajímavým potenciálem úspor energie," říká Juraj Krivošík ze společnosti SEVEn, the Energy Efficiency Center. ,,Energetické štítky jsou tradičním a důvěryhodným zdrojem informací o možnostech úspor energie. Nové štítky nabízejí ještě přehlednější a ucelenější informace o jednotlivých světelných zdrojích, ale i dalších produktových kategoriích," dodává Krivošík.

Co se od 1. září mění

K 1. září oficiálně zanikly třídy A+/A ++ a výrobky byly rozřazeny do přehlednější stupnice A až G. ,,Spotřebitelé navíc získali přístup i k dalším užitečným informacím o světelných zdrojích, které jsou uváděné na obalech a dostupné v online databázi EPREL," říká René Neděla z Ministerstva průmyslu a obchodu.

Mezi informace uváděné v databázi patří například barevný tón (teplá bílá, neutrální bílá, studená bílá), stmívatelnost, průměrná životnost a další kvalitativní funkce světelného zdroje včetně podání barev a míry poblikávání (míhání). Dobré podání barev značí, že světelný zdroj zobrazuje osvětlené předměty ve velmi přirozeném odstínu. Nízké hodnoty míhání znamenají, že světelný zdroj nevykazuje potenciální rušivé efekty, které by mohly spotřebitelům způsobovat nepohodlí.

Změnu štítků hodnotí pozitivně také Michal Mazal z Asociace spotřební elektroniky: ,,Oblast světelných zdrojů a osvětlovací techniky patří tradičně do oblasti výrobků, kde jsou spotřebitelé na energetické štítky zvyklí. Progresivní aplikace LED technologie přináší uživatelům v domácnostech i průmyslu nejen kvalitnější světlo, ale také značné úspory za energii. I zde platí, že nové technologie a tím i nové typy výrobků mají pozitivní vliv na nižší energetickou náročnost. Nové energetické štítky v oblasti osvětlovací techniky přinesou spotřebitelům přesnější informace a umožní snadnější orientaci při výběru vhodného typu osvětlení."

Zavádění štítků v obchodech a e-shopech

Nový štítek se týká všech světelných zdrojů, které byly maloobchodníkům dodány po 1. září 2021. Produkty dodané před 1. zářím 2021 je v kamenných prodejnách možné doprodávat se starým štítkem až po dobu 18 měsíců. Nebude tak nutné pro ně vyrábět nové obaly či na nich přelepovat štítky. V internetových obchodech ale musí být nový štítek zobrazen u všech produktů nejpozději do 14 pracovních dnů od data účinnosti 1. září.

Za Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů se k tématu nového štítkování světelných zdrojů vyjádřil Radek Hacaperka: ,,Byť se odvětví osvětlení naší členské základny zásadně netýká, vítáme tento krok, který by měl vést, obdobně jako u domácích spotřebičů, k vyšší transparentnosti a zejména informovanosti uživatelů. Zároveň podtrhne i obecně význam energetického štítkování, a to v oblasti, které je pro spotřebu energie velmi důležité."

O iniciativě Label 2020

Na výhody a význam nových energetických štítků mimo jiné upozorňuje projekt Label 2020, mezinárodní iniciativa financovaná Evropskou komisí prostřednictvím programu EU Horizont 2020. Projekt Label 2020 koordinuje Rakouská energetická agentura, a to v rámci 15 členských států EU a Velké Británie, jejím partnerem v ČR je SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú. Label 2020 poskytuje efektivní informace a nástroje na podporu spotřebitelů, maloobchodníků a všech ostatních zúčastněných stran během přechodu na nové energetické štítky.

Technická poznámka:

Nové energetické štítky byly zavedeny pro všechny obvyklé světelné zdroje. Mezi výjimky patří např. svítilny na baterii, speciální technologické světelné zdroje, světelné zdroje určené pro motorová vozidla, barevné světelné zdroje, lasery a některé další produkty.

Energetické štítky pro svítidla byly zrušeny již před dvěma roky. Obvyklé lustry, lampy a jiná svítidla bez vlastního světelného zdroje proto energetický štítek nemají.

Od září letošního roku navíc na evropský trh nebudou smět dále vstupovat světelné zdroje s nedostatečnou energetickou účinností, resp. jinými parametry, jako jsou kompaktní zářivky a některé halogenové žárovky.

Bližší informace o novém energetickém štítkování: www.label2020.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí