Češi se učí recyklovat staré spotřebiče. V DATARTu jich meziročně vrátili o 17 % více
V uplynulém roce opět došlo k navýšení množství odevzdaných odpadních
recyklovatelných elektrospotřebičů. Oproti roku 2023 stoupl jejich celkový objem
v rámci svozových služeb maloobchodního prodejce DATART o 17 % na 6 783 tun. Ze
12,6 tun použitých baterií odevzdaných ke zpětnému odběru bylo recyklací získáno
9 481 kilogramů druhotných surovin, meziročně o 28 % více. DATART spotřebitele
vyzývá, aby v úsilí nepolevovali, dále se zapojovali do odpovědnějšího přístupu
k životnímu prostředí a místo vyhazování starých spotřebičů a baterií do
komunálního odpadu je nosili do prodejen, kde se prodejce postará o jejich
ekologickou recyklaci.
V uplynulém roce opět došlo k navýšení množství odevzdaných odpadních recyklovatelných elektrospotřebičů. Oproti roku 2023 stoupl jejich celkový objem v rámci svozových služeb maloobchodního prodejce DATART o 17 % na 6 783 tun. Ze 12,6 tun použitých baterií odevzdaných ke zpětnému odběru bylo recyklací získáno 9 481 kilogramů druhotných surovin, meziročně o 28 % více. DATART spotřebitele vyzývá, aby v úsilí nepolevovali, dále se zapojovali do odpovědnějšího přístupu k životnímu prostředí a místo vyhazování starých spotřebičů a baterií do komunálního odpadu je nosili do prodejen, kde se prodejce postará o jejich ekologickou recyklaci.
Povědomí o možnostech recyklace vysloužilých elektrospotřebičů mezi Čechy roste. Jak ukazují data, s využitím svozových služeb maloobchodního prodejce DATART loni recyklovali 6 783 tun elektrospotřebičů, o 963 tun více než v předešlém roce. Meziroční nárůst tak dosáhl hodnoty 17 %. Největší podíl na tom měly velké domácí spotřebiče, kterých Češi ke zpětnému odběru předali hned 4 137 tun. Spolu s tím Češi v DATARTu odevzdali k recyklaci 1,3 tuny žárovek a dalších světelných zdrojů.
Výrazně meziročně rostl také objem odevzdaných baterií. Jejich recyklací bylo získáno řádově 9 481 kilogramů druhotných surovin, což představuje nárůst o 28 %.
,,Zodpovědné nakládání s vysloužilými elektrozařízeními je důležitou součástí ochrany životního prostředí. Staré, nefunkční nebo vyřazené elektrospotřebiče rozhodně nepatří do komunálního odpadu a už vůbec ne do přírody. Třídění a recyklace umožňuje získat druhotné suroviny, které lze znovu využít při výrobě nových produktů, a zároveň zabraňuje škodlivému znečištění půdy a vody," vysvětluje Petra Psotková, tisková mluvčí DATART a doplňuje: ,,Věříme, že se nám i v letošním roce společnými silami podaří objem recyklovaných spotřebičů opět navýšit."
Recyklovat můžete každý vysloužilý spotřebič
Recyklace elektrozařízení je jednoduchá a dostupná pro každého. K recyklaci lze odevzdat širokou škálu zařízení, od menších spotřebičů, jako jsou mobilní telefony, fény, rádia nebo mixéry, až po velké elektrospotřebiče včetně ledniček, praček či sporáků. Kromě toho je možné ve všech prodejnách DATART odevzdat použité baterie a akumulátory - včetně knoflíkových baterií a monočlánků, ale také úsporné žárovky a zářivky.
,,Vysloužilé elektrospotřebiče lze zdarma odevzdat ve všech našich prodejnách, a to bez nutnosti zakoupení nového produktu. Není přitom nutné, aby byly původně zakoupené u nás. Přístroje však musí být kompletní, nerozebrané a nesmí být silně znečištěné," popisuje postup Petra Psotková.
Den Země: Příležitost ke změně
Ochrana životního prostředí je dlouhodobou prioritou skupiny NAY-DATART, do jejíhož portfolia DATART patří. Společnost se zaměřuje na minimalizaci ekologické stopy, což zahrnuje snižování emisí skleníkových plynů, zavedení principů cirkulární ekonomiky a odpovědné hospodaření s odpady. Právě růst množství recyklovaného odpadu je jedním z hmatatelných výsledků těchto snah.
,,Den Země není jen oslavou naší planety, ale také připomínkou, že každý z nás může přispět k její ochraně. Každý z nás k tomu může přispět, a to i drobnými kroky, které však mají velký význam. Jedním z nich je třeba právě správné nakládání s vysloužilými elektrospotřebiči a jejich recyklace," dodává Petra Psotková.
Sdílet článek na sociálních sítích