Kolumbijští indiáni si svítí vodní lampou, jež vyrábí energii ze slané vody

10. října 2021
Kolumbijští indiáni si svítí vodní lampou, jež vyrábí energii ze slané vody

Stovky milionů lidí na světě nemají přístup k elektrické síti, jsou mezi nimi Goachirové, indiánský kmen žijící na severním pobřeží Kolumbie. Jejich problém s elektřinou se pokusil zčásti vyřešit Kolumbijec Miguel Mojica žijící ve španělské Valencii, který vymyslel lampu vyrábějící energii pro světlo ze slané vody prostřednictvím elektrolýzy. Informoval o tom server španělského deníku 20 minutos.

Lampa nazvaná Waterlight (v překladu Vodní světlo) dokáže vyrobit z půl litru slané vody energii pro světlo na 45 dní. Je navíc šetrná k životnímu prostředí, protože je z recyklovatelných materiálů. Její obal je ze dřeva, rukojeť je z textilie vyrobené navíc podle tradičních vzorů Goachirů (též zvaných Wayúuové), kteří žijící na poloostrově Guajira.

S touto lampou mohou domorodci pokračovat ve svých každodenních činnostech i po západu slunce, aniž by museli používat svíčky. "V této komunitě matky učí své děti doma a takto je budou moci vyučovat i večer. Rybáři budou moci lovit i v noci a řemeslníci budou mít více času denně na dokončení zakázek," uvedl Mojica. Lampa má navíc vstup USB, takže ji lze využít třeba i k nabíjení mobilního telefonu.

"Zatím jsme vyrobili 30 lamp pro tři desítky rodin, to byl náš cíl v první fázi," popsal autor vodní lampy, který spolupracuje s kolumbijskou firmou E-dina. Ta nyní analyzuje, jak tuto užitečnou pomůcku pro lidi v oblastech bez elektřiny vyrábět ve větším množství. Podle Mojiky se nyní také studuje možnost místo slané vody použít obyčejnou vodu, nebo dokonce moč, což by se dalo využít v nouzových situacích například v horách.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů