Pátek, 1. března 2024

Rakousko zavádí Klimaticket. K dostání bude i regionální varianta pro okolí Vídně

Rakousko zavádí Klimaticket. K dostání bude i regionální varianta pro okolí Vídně

Od úterý 26. října 2021 začala v celém Rakousku platit nová jízdenka Klimaticket, s níž lze cestovat ve všech prostředcích veřejné dopravy. Vedle celostátní varianty za 1 095 eur na rok jsou k dispozici i regionální verze. Souhrnná jízdenka pro okolí Vídně, tedy Dolní Rakousko a Burgenlandsko, vyjde na 550 eur. Roční kupon v hlavním městě zůstává za 365 eur.

Roční jízdenka pro cestování veřejnou dopravou napříč celým Rakouskem je v prodeji od začátku října a až do konce měsíce si ji zájemci mohou pořídit za zaváděcí cenu 949 eur. Od listopadu se plná cena celostátní varianty Klimaticket Ö ustálí na 1 095 eurech, k dostání jsou ale i zlevněné verze pro mladistvé do 26 let, seniory a hendikepované za roční cenu 821 eur nebo rodinné tarify. První den platnosti Klimaticketu připadá na rakouský státní svátek v úterý 26. října.

Do celostátní iniciativy se po vyjednávání zapojilo i dopravní sdružení VOR (Verkehrsverbund Ost-Region), které společně provozuje Vídeň a spolkové země Dolní Rakousko a Burgenlandsko. VOR od 25. října nabídne do prodeje i dvě regionální varianty Klimaticketu. Cestující, kteří využívají veřejnou dopravu na území Dolního Rakouska a Burgenlandska si mohou pořídit VOR Klimaticket Region za 550 eur. Druhá verze s názvem VOR Klimaticket Metropolregion zahrnuje i území Vídně a vyjde na 915 eur. Rozdíl obou variant činí 365 eur, což odpovídá ceně za roční kupon na vídeňskou MHD.

Stávajícím držitelům předplatných jízdenek regionální organizátor dopravy slibuje úsporu výdajů. Pokud cestující již využívá předplatné dražší než regionální Klimaticket, zařídí za něho VOR jednoduchou možnost přechodu na výhodnější roční kupon. A až do konce listopadu navíc mohou všichni držitelé předplatných jízdenek vyzkoušet výhody regionálního Klimaticketu, roční kupony totiž budou dočasně uznávány právě jako Klimaticket.

Do působnosti VOR spadá v rámci tří spolkových zemí kolem 800 autobusových linek a dalších 100 linek vlaků, metra nebo tramvají, které společně obsluhují přes 11 000 zastávek a stanic. Ročně přepraví kolem miliardy cestujících.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů