Sobota, 28. ledna 2023

V Hranicích se otevřelo Re-use centrum, pro nepotřebné, ale zachovalé věci

V Hranicích se otevřelo Re-use centrum, pro nepotřebné, ale zachovalé věci

V Hranicích na Přerovsku se otevřelo Re-use centrum, kam mohu lidé ukládat nepotřebné, ale zachovalé věci. Jde například o kuchyňské potřeby, nábytek, sportovní potřeby či hračky a knihy, které mohou ještě někomu posloužit. Centrum najdou zájemci ve sběrném dvoře městské společnosti Ekoltes Hranice ve Zborovské ulici. Informoval o tom mluvčí radnice Petr Bakovský. Město si od otevření centra slibuje i snížení množství odpadu, které by jinak skončilo na skládce.

"Zájemci mohou přinést do centra například malý nečalouněný nábytek, nádobí a jiné kuchyňské potřeby, nářadí, sportovní potřeby, hračky, knihy, CD a gramodesky, ale i dekorace, hudební nástroje, hodiny a budíky, kočárky, autosedačky či další potřeby pro domácnost kromě elektrospotřebičů. Na oplátku si zase mohou za symbolický poplatek odnést, co potřebují," uvedl mluvčí radnice.

Nabídka zboží Re-use centra je dostupná přes aplikaci Econit https://reuse-center.econit.cz/obec/hranice, kde si potenciální noví majitelé mohou věci prohlédnout i rezervovat k odběru. Věci z centra mhou využít nejen lidé ze sociálně slabých poměrů, ale i ti s ekologickým myšlením či vztahem ke starým předmětům, dodal mluvčí.

Re-use centrum najdou zájemci v prostorách moderního sběrného dvora, které otevřela firma Ekoltes Hranice v druhé polovině roku. Ekocentrum je na místě původního sběrného dvora, stavba stála přes 30 milionů korun, řekl ČTK ředitel firmy Ekoltes Jakub Horák. Dosavadní areál fungoval více než deset let, nevyhovoval kapacitou ani vybavením. Občané zde mohou separovat odpady většiny kategorií.

Všechna Re-use centra v ČR obsahuje mapa projektu KAMsNIM.cz

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů