Úterý, 27. února 2024

CIRKULÁRNÍ EKONOMIKA VE SVĚTĚ SMARTPHONŮ. ZÁTĚŽ PLANETY ROSTE SKOKOVĚ, ROSTE I NAŠE ZODPOVĚDNOST?

CIRKULÁRNÍ EKONOMIKA VE SVĚTĚ SMARTPHONŮ. ZÁTĚŽ PLANETY ROSTE SKOKOVĚ, ROSTE I NAŠE ZODPOVĚDNOST?

Opravovat použité věci a vracet je do oběhu začíná být opět "normální" nebo přímo "cool". V současnosti je na světě větší počet mobilů než lidí, a proto se oprava iPhonů stává opravdu žhavým tématem. Výrazně totiž snižuje ekologickou zátěž, kterou za sebou výroba chytrých telefonů zanechává. Převážná část zátěže totiž vznikne hned při výrobě chytrých zařízení, přičemž takto vzniká 85 - 95 % z celkové roční uhlíkové stopy telefonů.

K výrobě elektronických součástek a k těžbě kovů, které obsahují, je zapotřebí značné množství energie. Mezi použitými kovy jsou například měď, nikl, kobalt, stříbro, zlato, lithium, olovo, cín, zinek, železo, titan, indium, chrom, tantal, ale také kovy vzácných zemin. V roce 2010 tak emitovaly smartphony 17 megatun CO2e a v roce 2020 dosáhly emise 125 megatun, což odpovídá nárůstu o 730 % za 10 let.

Opravit znamená snížit míru další výroby

Obchod s repasovanými iPhony, finský startup Swappie, dokáže výrazně prodloužit životní cyklus telefonu. Přesněji řečeno, právě repasováním, znovupoužitím a následnou recyklací dosáhne optimálního životního cyklu zařízení. Vykupuje použité telefony od uživatelů, opraví vše, co je potřeba, a takto renovovaná zařízení vrací do oběhu. Swappie vede v Helsinkách a v Talinu vlastní opravny, které splňují nejvyšší standardy a používají nejnovější technologie. Tým techniků dokáže opravit telefon na úrovni motherboardu, tedy mnohem precizněji, než by to dokázal samotný výrobce. Všechna zařízení prochází precizní technickou kontrolou kvality. Opravený telefon funguje jako nový, navíc Swappie poskytuje roční záruku. Menší část telefonů je neopravitelná, ale některé součástky mohou ještě posloužit jako náhradní díly. Nevhodné díly jsou pak recyklovány způsobem šetrným k životnímu prostředí.

Až 99 % chytrých telefonů končí jako nebezpečný odpad

Tím, že Swappie prodlužuje životnost telefonů a vytváří novou alternativu pro nákup smartphonu, snižuje také potřebu vyrábět nové telefony. Je čím dál běžnější, že lidé svůj starší mobil prodají nebo opraví. Takže funkční části a použitelné kovy lze dále zhodnotit, a díky tomu neskončí jako nebezpečný odpad na skládkách. Studie ale ukazují, že ekologicky zrecyklováno je stále jen 1 % z celkového počtu chytrých telefonů. A že lidé běžně mění svůj chytrý telefon každé dva roky. Přitom až 70 % materiálu, z něhož jsou telefony vyráběné, je plně recyklovatelných. Ještě se ptáte, proč je rozumné telefony opravovat či recyklovat?

TIP: Dosloužil definitivně? Kam s ním poradí KAMsNIM.cz

Obchodní model Swappie účinně snižuje emise skleníkových plynů, šetří energii i materiály potřebné k výrobě nových zařízení, jmenovitě materiály ze vzácných zdrojů. Odhaduje se, že do roku 2030 budou lidé používat 5,6 miliardy smartphonů. Do roku 2040 by se jejich počet mohl zvýšit až na 8,7 miliardy. Cirkulární ekonomika je tak model žádoucí, ne-li nevyhnutelný.

Průměrné emise CO2e různých modelů iPhone za celý životní cyklus telefonu:

iPhone XS Max: 91.3kg CO2e

iPhone XS: 84.6kg CO2e

iPhone XR: 68.3kg CO2e

iPhone X: 86kg CO2e

iPhone 8 Plus: 75kg CO2e

iPhone 8: 64kg CO2e
iPhone 7 Plus: 70.5kg CO2e

iPhone 7: 59.5kg CO2e

iPhone 6s: 57.5kg CO2e

iPhone 6s Plus: 66.5kg CO2e

iPhone SE: 49kg CO2e

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů