Pátek, 24. května 2024

21. března - Světový den sázení

Věděli jste, že na celém světě se slaví den věnovaný výsadbě? Světový den sázení se věnuje výsadbě v jakékoli možné podobě, od sázení v zahradě po pomoc organizacím nebo dokonce jen šíření povědomí o důležitosti rostlin.

21. března - Světový den sázení

Patronem Světového dne sázení je Progresus Invest Holding, který založili Lukáš Zrůst a Lukáš Foral v roce 2021 s cílem rozvíjet potenciál firem a vytvářet inovativní projekty přínosné pro společnost i životní prostředí. Nejvýznamnější oblastí podnikání skupiny je realitní development. Skupina čerpá z know-how a 50 letých zkušeností úspěšné společnosti RD Rýmařov, jedničky jejího portfolia a zároveň jedničky na trhu dřevostaveb v ČR. Progresus má nyní před sebou významné investice a rozvojové plány, a to zejména v oblasti udržitelného developmentu.

Den sázení připadá na 21. března, kdy začínající jaro láká do přírody či do zahrady. Co takhle něco zasadit...? Světový den sázení vznikl jako součást kampaně s názvem "Let's Plant the Planet" v roce 2007. Jejím cílem bylo původně zasadit milion stromů v Německu, ale následně se rozšířila po celém světě a dosud bylo vysazeno více než 15 miliard stromů. Den sázení však není jen o sázení stromů. Jakým způsobem jej tedy můžeme oslavit?
Založte si zahrádku
Městské zahradničení je novým trendem a stále více lidí si pěstuje vlastní zeleninu například na svých balkonech, kde lze vysadit bylinky, rajčata, okurky nebo třeba cukety. Použitím malých dřevěných truhlíků, plastových kbelíků nebo hliněných květináčů si tak můžete na velmi malém prostoru vytvořit vlastní zeleninovou zahrádku. Jako bonus ušetříte peníze za potraviny, snížíte svou uhlíkovou stopu, protože jídlo nebude cestovat tak daleko a pomůžete včelám. Může to také pomoci vašemu fyzickému i duševnímu zdraví :-).
Připojte se ke komunitní zahradě
Nemáte k dispozici prostor pro vlastní zahrádku? Žádný problém. V mnoha městech a obcích jsou pozemky, kde můžete zahradničit spolu se svými sousedy. Komunitní zahradničení má pro spoustu výhod, jako je lepší přístup ke zdravějšímu jídlu, budování dovedností, větší nezávislost na současném průmyslovém potravinovém systému, zlepšení sociálního kontaktu a budování komunity. Díky obecně prospěšnému spolku Kokoza naleznete nejbližší komunitní zahradu v jejich mapě komunitních zahrad a kompostérů. Že ve vašem okolí žádnou takovou nemáte? V tom případě je čas ji založit! Pro začátek vám postačí podniknout tyto kroky:
  • Potřebujete sehnat prostor, na kterém komunitní zahrada vznikne.
  • A aby mohlo jít o komunitní zahradu, potřebujete lidi, kteří budou vaše nadšení sdílet.
Ostatní přijde tak nějak samo, uvidíte. Ale pro jistotu, podrobnější návod k založení komunitní zahrady najdete zde :-)
Přece jen... zasaďte strom!
Vlna solidarity se stavem našich lesů z posledních let je inspirující. Díky ní máme naději, že časem se nám podaří vypořádat se s nejhoršími následky kůrovcové kalamity a klimatické změny. Přestože k obnově a omlazení lesních kultur bohužel nedojde za pár odpolední, můžeme výsadbou nových stromů alespoň společně omezit vysychání a oteplování krajiny. Obnova ztracených stromů je důležitá také pro předcházení klimatické krizi, neboť stromy zachycují CO2 z atmosféry a ukládají uhlík ve svých listech, stoncích a kořenech. Proto se každý vysazený stromek počítá!
Podrobný návod, jak správně zasadit strom a jak o něj pečovat, naleznete zde.
Ne každý se však sám odhodlá k zasazení stromu, proto se v Česku sázení stromů věnuje celá řada organizací, ke kterým se můžete přidat a především využít jejich bohatých zkušeností. Tady je několik nejvýznamnějších:
A pokud se přímo na sázení z nějakého důvodu necítíte, můžete třeba prostřednictvím organizace Člověk v tísni darovat sazenice stromku a stát se "člověkem, který sázel stromy", alespoň tímto způsobem!
Patron Světového dne sázení - skupina Progresus

,,Světový den sázení považujeme za velmi smysluplný projekt, u kterého jsme s naším výrobním závodem RD Rýmařov, největším českým výrobcem dřevostaveb, nemohli chybět. Dřevo, které na stavbu domů v podniku používáme, pochází z tuzemska, a i proto jsme v roce 2023 pokračovali ve spolupráci s odborníky na trvale udržitelné hospodaření v českých lesích z České lesnické akademie Trutnov. Již druhý rok s nimi vracíme lesům 10 sazenic za jeden strom použitý na výstavbu našich projektů. Řízená těžba dřeva a jeho využití, ať už ve stavebnictví nebo v jiných oborech, je pro životní prostředí zásadní. Jsme rádi, že zpracováním dřeva v RD Rýmařov a následnou novou výsadbou pomáháme planetě dýchat a lidem bydlet," říká Jan Nový, ESG ředitel skupiny Progresus.

Nejen sázení...
Dalších zhruba 250 dnů a svátků týkajících-se životního prostředí, včetně podrobnějších informací o nich, najdete v EKOkalendáři spolku Ukliďme Česko. A jako bonus i 365 EKOtipů na každý den...

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů