Úterý, 27. února 2024

Air Products úspěšně působí na českém trhu již 30 let

Air Products úspěšně působí na českém trhu již 30 let

Společnost Air Products, největší světový výrobce technických plynů a souvisejících technologií tento letos oslavila 30 let úspěšného působení v České republice. Za tu dobu vybudovala rozsáhlou infrastrukturu výroby a dodávek plynů a patří mezi čelní firmy v oboru na tuzemském trhu.

Společnost Air Products zahájila jednání o svém vstupu do tehdejšího Československa ihned po otevření jeho trhu v roce 1989. V roce 1991 se spojila s výrobcem kryogenních zařízení Ferox, kterého později odprodala americké společnosti MVE, aby se soustředila výhradně na podnikání s technickými plyny a souvisejícími technologiemi. Již v roce 1992 zprovoznila plnicí stanici technických plynů v Děčíně. O čtyři roky později v areálu Chemopetrolu Litvínov dokončila jednotku kryogenního dělení vzduchu za 44 miliónů USD, která byla největším zařízením svého druhu ve Východní Evropě. Za další dva roky vybudovala velkokapacitní plnící stanici v Brně. A dokončení výrobní a distribuční sítě završila v roce 2002 spuštěním druhého zařízení na dělení vzduchu v Litvínově.

Dnes má Air Products po celé republice 89 prodejních míst a zaměstnává 160 lidí. Portfolio zákazníků neustále roste a patří do něj jak malí živnostníci a středně velké firmy, tak i nadnárodní korporace ze všech oblastí lidské činnosti. Vedle zásobování plyny v tlakových lahvích a zavážení stacionárních zásobníků autocisternami společnost provozuje generátory plynů přímo u svých zákazníků. ,,Generátory instalujeme u velkých firem z oblastí jako jsou chemický a automobilový průmysl, sklárny, slévárny, ocelárny a podobné provozy, kde je nutné zabezpečit kontinuální dodávky a eliminovat náklady na logistiku," vysvětlila Radka Ševčíková, generální ředitelka Air Products CZ/SK/HU, proč se u velkoobjemové spotřeby vyplatí přenést výrobu plynu k zákazníkovi. ,,Všechna naše zařízení pracují v nepřetržitém provozu a za jediný den v nich vyrobíme téměř 4 milióny krychlových metrů technických plynů," upřesnila Radka Ševčíková, jaký objem plynů firma v Česku produkuje. Pobočka tak nezanedbatelnou měrou přispívá k výborným ekonomickým výsledkům skupiny, která působí v 50 zemích, v roce 2020 dosáhla obratu ve výši 8,9 miliard USD a jejíž současná tržní kapitalizace činí přibližně 60 miliard USD.

Vedle plynů společnost Air Products vyvíjí a vyrábí související technologie a řadu svých inovací prosadila i v České republice. Například pokročilé hořáky na tavení skla nebo používání dusíku v pivovarnictví. Na trh také zavedla lahve s vyšším tlakem 300 barů nebo lahve s integrovaným ventilem.

Air Products spolupracuje s vysokými školami a odbornými institucemi na řadě výzkumných a inovačních projektů. A svými technologiemi a znalostmi se podílí na energetické transformaci a udržitelném rozvoji země.

Vysokými standardy bezpečnosti, podnikatelské etiky a ochrany životního prostředí zásadně napomohla k rozvoji moderního podnikatelského klimatu v rodícím se tržním prostředí České republiky. A nadační činností v rámci firemní společenské zodpovědnosti aktivně podporuje rozvoj občanské společnosti. Za dosažené výsledky obdržela v tuzemsku několik ocenění.

O společnosti Air Products

Air Products (NYSE: APD) je přední světová společnost zabývající se výrobou průmyslových plynů, která na trhu působí 80 let. Společnost se zaměřuje na zajištění energií, udržitelný rozvoj a rozvíjející se trhy. Dodává potřebné technické plyny, související vybavení a odborné aplikační poradenství desítkám průmyslových odvětví, od rafinérií, chemického a strojírenského průmyslu přes výrobu elektrotechniky, zpracovatelský průmysl, až po potravinářství. Air Products je rovněž světovým lídrem v dodávkách technologií a zařízení pro zpracování zkapalněného zemního plynu. Společnost vyvíjí, navrhuje, staví, vlastní a provozuje některé z největších světových průmyslových plynárenských projektů. To zahrnuje projekty v oblasti zplyňování, které udržitelně přeměňují bohaté přírodní zdroje na syntetický plyn pro výrobu vysoce hodnotné energie, paliv a chemikálií, projekty na zachytávání uhlíku a světové projekty bezuhlíkového vodíku, které podporují globální ekologickou dopravu a přechod na bezemisní energetiku.

Společnost v roce 2020 dosáhla obratu ve výši 8,9 miliard USD, působí v 50 zemích a její současná tržní kapitalizace činí přibližně 60 miliard USD. Více než 19 000 kvalifikovaných a talentovaných zaměstnanců z různých prostředí je poháněno vyšším posláním společnosti Air Products vytvářet inovativní řešení, jež jsou přínosem pro životní prostředí, podporovat udržitelný rozvoj a řešit výzvy, kterým čelí zákazníci, komunity i celý svět. Pro více informací navštivte webové stránky www.airproducts.cz nebo nás sledujte na portálech LinkedIn, Twitter, Facebook nebo Instagram.

Obrázek: Zásobníky kapalného kyslíku a dusíku ve výrobně v Litvínově

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů