Čtvrtek, 28. září 2023

XXII. zasedání Fóra pro výměnu informací o BAT

XXII. zasedání Fóra pro výměnu informací o BAT

XXII. zasedání Fóra pro výměnu informací o BAT se vzhledem ke zhoršené situaci šíření Covid-19 konalo formou online setkání.

Jak jsme již avizovali v aktualitě ze dne 11.11.2021, letošní XXII. ročník Fóra se, bohužel, nemohl konat prezenčně. Abychom zajistili výměnu informací a jejich dostupnost nejširší veřejnosti, připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem zemědělství, Českou inspekcí životního prostředí a CENIA zasedání Fóra online formou.

Fóra se zúčastnili zástupci Ministerstva životního prostředí i Ministerstva zemědělství, dále zástupci České inspekce životního prostředí, zástupci CENIA, zaměstnanci krajských úřadů, členové průmyslových svazů a členové technických pracovních skupin. V letošním roce mělo Fórum opět mezinárodní rozměr, online setkání se zúčastnili zástupci Ministerstva životního prostředí SR a Slovenské inspekce životního prostředí.

Na úvod jsme byli seznámeni s novinkami v oblasti integrované prevence a s postupem revize směrnice IED prostřednictvím prezentace od Ing. Jana Slavíka, Ph.D., který prezentaci připravil za Ministerstvo životního prostředí. Dále jsme byli seznámeni s průběhem revizí BREF dokumentů pro významná odvětví a obory českého průmyslu. V různých fázích jsou revize dokumentů pro textilní průmysl, zpracování železa, kovárny a slévárny, keramický průmysl nebo právě zahájené aktivity pro obor povrchových úprav kovů a plastů. Téměř ve finiši jsou přípravy nového referenčního dokumentu pro odvětví chemického průmyslu ,,Čištění odpadních plynů z chemického průmyslu". Příspěvek Ministerstva zemědělství byl zaměřen na právě probíhající revizi BREF dokumentu o nejlepších dostupných postupech na jatkách a v průmyslu zpracovávajícím jejich vedlejší produkty a na zkušenosti se sběrem dat. Fórum bylo uzavřeno blokem přednášek na téma ,,Inspekční činnost". O své zkušenosti z praxe a plány do budoucna se s námi podělila Česká inspekce životního prostředí a Slovenská inspekce životního prostředí.

Celým jednáním nás provedla Ing. Pavlína Kulhánková, ředitelka odboru průmyslové ekologie, MPO.

Všechny prezentace s aktualitami jsou k dispozici ve Sborníku z Fóra přiloženém níže.

Vaše odborné dotazy můžete směrovat na pracovníky Odboru průmyslové ekologie - Ing. Janu Kozmíkovou, vedoucí oddělení udržitelného rozvoje průmyslu kozmikova@mpo.cz, Ing. Michala Kulhavého kulhavy@mpo.cz, Ing. Lenku Miklíkovou miklikova@mpo.cz nebo RNDr. Marcelu Blahutovou blahutova@mpo.cz.

Věříme, že se příští rok budeme moci setkat prezenčně na dalším jednání Fóra pro výměnu informací.

PŘÍLOHY KE STAŽENÍ

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů