zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pardubice plánují vybudovat Centrum pro komplexní využití odpadu

25.01.2022
Odpady
Recyklace
Pardubice plánují vybudovat Centrum pro komplexní využití odpadu

Pardubice plánují vybudovat Centrum pro komplexní využití odpadu (CEKVO), které by zajistilo co nejefektivnější využití veškerého tříděného odpadu ve městě. Vzniknout by mohlo například v průmyslové zóně v Semtíně, podílet by se na něm měli i soukromí investoři. Organizace Služby města Pardubic by měla vybudovat v první řadě dotříďovací linku, vytříděné suroviny by pak prodávala jejich zpracovateli, který by působil ve stejném areálu. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

"Když likvidujete odpad, většinou platíte někomu za to, že si ho od vás vezme, zatímco když jsou předzpracované roztříděné suroviny, se to už otáčí. Odběratelé, kteří z toho něco vyrábí, za to platí," uvedl Nadrchal.

Podle něj by soukromé firmy mohly využívat vytříděné plasty, papír, sklo a přepracovaný stavební odpad. Výsledkem by pak byly například výrobky pro stavebnictví, dlažby, desky nebo střešní tašky. Díky zpracování materiálu na místě by se nemusel vytříděný odpad převážet. Součástí centra by měl být i technologický inkubátor, kde by vznikaly nové technologie na zpracování odpadu. Mohly by se v centru odzkoušet a provozovat.

"Další nespornou výhodou je, že se tím minimalizuje množství toho, co skončí na skládce. V ideálním případě by tento projekt měl zajisti stabilizaci výše poplatků za svoz a likvidaci odpadu v Pardubicích," uvedl Nadrchal. V současnost platí lidé v Pardubicích za likvidaci odpadu 650 korun na osobu ročně, město na každého obyvatele doplácí dalších 415 korun. Tím, jak se budou zvyšovat poplatky za skládkování odpadu, se bude bilance zhoršovat a zachovat poplatky ve stejné výši bude podle Nadrchala neudržitelné.

Soukromí investoři, kteří chtějí s městem na projektu spolupracovat, už zahájili přípravné práce. V příštích měsících by měli zastupitelé schvalovat memorandum o spolupráci, Nadrchal by chtěl nechat definitivní záměr schválit do konce volebního období. Náklady na dotříďovací linku odhaduje na 15 až 20 milionů korun a nevylučuje možnost získat na ni dotaci.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
5. 2022
21.5.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Štěchovice
23
6. 2022
23.6.2022 - Seminář, školení
na zámku v Drahenicích
21
9. 2022
21-23.9.2022 - Konference
Náměšť nad Oslavou
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí