Středa, 8. května 2024

Mezi Jablonným v Podještědí a Velkým Valtinovem vzniklo 22 nových tůní

Mezi Jablonným v Podještědí a Velkým Valtinovem vzniklo 22 nových tůní

Tento týden dokončila stavební firma z nedaleké Postřelné budování 22 nových tůní na okraji Jablonného v Podještědí, v katastrálním území Česká Ves. Společný projekt Institutu pro udržitelný rozvoj (IPUR) a Čmeláka proměnil několik hektarů neudržovaných rákosin v lokalitu se soustavou nových různě velkých tůní. Ty budou sloužit nejen zadržení vody v krajině, ale také poskytnou nové místo pro život vzácných a ohrožených druhů naší přírody.

Nový areál volně navazuje na nedaleké Mokřady Jablonné, které Čmelák začal budovat již v roce 2006. Obě sousedící lokality mají rozlohu téměř 10 hektarů, což z nich dělá významné biocentrum v jinak intenzivně obhospodařované krajině.

,,Lokalita byla v minulosti odvodněna za účelem obhospodařování, proto muselo být součástí hloubení tůní i přerušení odvodňovacích melioračních trubek. Někde nebylo snadné trubky objevit, nakonec se to ale snad podařilo. Odměnou je, když vidíte, jak se nové tůně začínají plnit vodou, která by jinak z lokality odtekla. To je pak opravdová radost." říká Dagmar Najmanová z IPUR, o. p. s., která dohlížela na kvalitu realizačních prací přímo na místě.

Na lokalitě proběhla zatím první část projektu, která spočívá právě v přerušení meliorací, vyhloubení tůní a v terénních úpravách. Ekologové přehradili také otevřený meliorační kanál, čímž vzniklo několik dalších menších průtočných tůní. Právě nové vodní plochy by se měly stát místem pro život a rozmnožování vzácných živočichů i rostlin a podpořit tak místní biodiverzitu.

Jan Korytář, předseda Čmeláka, k tomu dodává: Takto rozsáhlý projekt zabere několik let. Jsem rád, že ve Čmeláku a IPUR je tým lidí, který umí takto rozsáhlé projekty připravit a zvládnout. Nyní nás čekají ještě výsadby vodních a mokřadních rostlin, osetí louky, úpravy břehů a příprava návštěvnické infrastruktury. Když půjde všechno podle plánu, lokalita by se pro veřejnost mohla otevřít příští jaro."

Projekt Mokřady Česká Ves postupně podpořily Norské fondy, Liberecký kraj i Státní fond životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí. Náklady na projekt doposud dosáhly téměř 6 mil. Kč. Stavební zakázku realizovala firma Martin Čermák z nedaleké Postřelné.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů