Pátek, 24. května 2024

16. března - Den pand

Ačkoli původ tohoto svátku není znám, můžeme předpokládat, že tento den byl vytvořen, aby přinesl povědomí o kráse pand, a zabránil jejich vyhynutí. V roce 1961 vznikl World Wide Fund for Nature a vytvořil své logo s pandou, protože je to zvíře, které je krásné, ohrožené a milované mnoha lidmi na světě.

16. března - Den pand

Každý rok 16. března slavíme ty nejnačechranější medvědy žvýkající bambus, kteří jsou pro Čínu zdrojem národní hrdosti. Existují dva poddruhy pandy: panda velká (černobílá) a panda ,,Qinling" (hnědá) - mnohem menší poddruh pandy, objevený v roce 1985 v pohoří jižní provincie Shaanxi v Číně. V divočině žijí pandy velké pouze v odlehlých, horských oblastech Číny. Od roku 2019 byl kvůli rychle rostoucím populacím status pand povýšen z ,,ohrožených" druhů na ,,zranitelné" druhy.

Přesto se uvádí, že ve volné přírodě zůstalo méně než 2 000 pand v důsledku ztráty přirozeného prostředí, farmaření, lovu kožešin a dalších faktorů. Pandy se ve volné přírodě dožívají jen asi 15 až 20 let, ale ty v zajetí mohou žít ještě déle. Medvědi panda hrají důležitou roli v ekosystému čínských bambusových lesů tím, že rozšiřují semena, a proto pěstují novou vegetaci, která slouží lidem i zvířatům. Proto je důležité pandu a její prostředí chránit.

Jedním z faktorů, který přispívá k jejich ohrožení, je nízká porodnost pand. Vzhledem k tomu, že samice pandy jsou plodné pouze dva nebo tři dny v roce, dává smysl, že rozmnožování ve volné přírodě je pro tento druh obtížnější. Na celém světě existuje asi 27 zoologických zahrad, které chrání pandy velké a pečují o prostředí pro podporu rozmnožování. Nejdůležitějším faktorem pro zachování divokých pand je ochrana jejich životního prostředí, zejména bambusových lesů, jejich hlavního zdroje výživy.

Aktivity Dne pand

Podívejte se na dokument o přírodě a pandách. Například na ,,Taishan panda", který popisuje život jedné z nejslavnějších pand na světě, která se narodila v Národní zoo ve Washingtonu D.C.
V češtině pak třeba dokumenty Návrat pand do divočiny nebo Panda velká.

,,Adoptujte si pandu". Můžete sponzorovat a virtuálně ,,adoptovat" pandu online, což pomůže zajistit jejich budoucí existenci. Náklady na péči o pandu v zajetí mohou být drahé, ale poskytujete těmto tvorům delší, klidný život.

Legenda o černobílém vzoru

Podle jedné čínské legendy nebyla panda odjakživa černobílá, původně měla pouze bílou srst. Legenda praví, že jednou jedna mladá pastýřka zachránila malou bezbrannou pandu před levhartem, ale přišla při tom o život. Všichni medvědi pak pastýřku oplakali. Když nad ní pandy truchlily, začala jim stékat černá barva ze smutečních černých pásek, které měly umístěné na pažích, po celém těle. Když si chtěly otřít oči od slz, barvu si rozmazaly, načež se jim udělaly černé skvrny kolem očí, a když si zakryly uši, aby neslyšely nářek a pláč, zčernala jim i srst na uších. A od té doby jsou pandy černobílé.

Pandy v ČR

V České republice pandy velké bohužel neuvidíte, chová je však několik ZOO v Evropě - https://zoomagazin.cz/za-pandami-velkymi-do-evropskych-zoo/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů