Na Kubáni budou kompostovací poradny

Na Kubáni budou kompostovací poradny

Farmářské tržiště na Kubánském náměstí tento týden získá další rozměr, účastníci tady budou moci navštívit speciální kompostovací poradny. Dozvědí se v nich, jak správně třídit biomateriály, jak odpad dál využívat či jak jeho vzniku úplně předcházet. Zejména pro děti bude připravená prohlídka ,,mikrokosmu" v půdě a kompostu. Poradnu pořádá radnice desáté městské části společně s Kokozou a Ekodomovem, které se tématu systematicky věnují.

Poradna bude na Kubáni otevřená ve dvou termínech, a to ve čtvrtek od 10 do 14 hodin a v sobotu v čase 8:45 - 12:00. ,,Aktivitu směřujeme k Mezinárodnímu týdnu kompostování, který aktuálně probíhá. Zároveň se kompostování věnujeme v souvislosti s naší tříměsíční kampaní Desítka bez odpadů. V ní občanům přinášíme konkrétní tipy na to, jak předcházet odpadům, a když už vzniknou, tak jak jim dávat ´nový život´," říká Jana Komrsková (Piráti), místostarostka MČ Praha 10 pro oblast životního prostředí.

Ve čtvrtek bude mít na Kubáni stánek Kokoza, sociální podnik, který lidi učí kompostovat a pěstovat ve městě. ,,Chcete-li vědět, co se skrývá pod pojmy bokashi či vermikompostování, nebo k čemu se hodí a jak získat žížalí čaj, přijďte," láká návštěvníky na Kubáň Radka Pokorná z Kokozy. Občané tady dostanou cenné rady týkající se třídění domácích biomateriálů, seznámí se s různými formami kompostování a správnou údržbou kompostérů, ale také s pěstováním či způsoby omezování vzniku bioodpadu.

V sobotu pak na tržišti bude radit organizace Ekodomov, která se řadu let věnuje speciálně tématu bioodpadu. ,,Kromě obecných informací o domácím kompostování a vhodných typech kompostérů pro konkrétní zástavbu nahlédnete do ´mikrokosmu´, který se nachází v půdě a kompostu. A zjistíte, kdo toto prostředí obývá a jaký má význam pro kompostování. Na stánku jsou vítání malí i velcí průzkumníci," vzkazuje za Ekodomov koordinátorka ekovýchovných aktivit Julie Včeláková.

,,Pevně věřím, že poradny ještě zvýší zájem o domácí kompostéry, o které si mohou obyvatelé Prahy 10 zažádat a následně je bezplatně užívat. Na radnici pro ně máme připravené dřevěné i plastové typy o objemu 1000 litrů," upřesňuje místostarostka Komrsková.

Kompostéry Desítka poskytuje na základě dotačního projektu z Operačního programu Životní prostředí, žádat je možné na webu Prahy 10.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů