Čtvrtek, 28. září 2023

22. září - Světový den nosorožců

Světový den nosorožců se každoročně slaví 22. září. Tento den poskytuje příležitost pro firmy, státní i nevládní organizace, zoologické zahrady a veřejnost, aby oslavili tyto ohrožené tvory svým vlastním jedinečným způsobem.

22. září - Světový den nosorožců

Všechno to začalo e-mailem: V polovině roku 2011 už Lisa Jane Campbell z Chishakwe Ranch v Zimbabwe plánovala Světový den nosorožců. Hledala na internetu nápady a potenciální spolupracovníky a našla Rhishjin blog.

Lisa Jane poslala Rhishjovi e-mail a oba zjistili, že mají společný cíl učinit Světový den nosorožců dnem oslav pro všech pět druhů nosorožců. V následujících měsících společně pracovali na tom, aby byl Světový den nosorožců 2011 mezinárodním úspěchem, online i offline. Světový den nosorožců se od té doby stal celosvětovým fenoménem, který spojuje nevládní organizace, zoologické zahrady, organizace související s věcmi, podniky a zainteresované jednotlivce z téměř všech koutů světa!
Nosorožcovití (Rhinocerotidae) jsou jednou z recentních (žijících) čeledí řádu lichokopytníků. V současnosti známe 5-6 recentních druhů ve čtyřech rodech. Všechny druhy nosorožců jsou ohrožené.

Nosorožci jsou v mnoha zemích ilegálně loveni pro své rohy.

Rozdrcený roh čili prášek z rohu nosorožce tvoří totiž součást některých lidových léčiv a afrodisiak, například v tradiční čínské medicíně. Nicméně Čína již přistoupila, alespoň oficiálně, k ochraně přírody podle CITES.
V jiných zemích se z rohů zase vyřezávají rukojeti tradičních nožů a dýk.

Obecně je dnes ,,nutnost lovu nosorožců" celosvětově odmítána jako přežitek a barbarství, ovšem lidová praxe jim stále nepřeje.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů