Sobota, 2. března 2024

Viki veze kola do Afriky!

Viki veze kola do Afriky!

Dvanáctiletá Viki, ambasadorka České koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC), se vydala s českým projektem Kola pro Afriku na misi do Gambie.

Je tu Mezinárodní den dětí! Má za úkol upozornit svět na jejich práva a potřeby. Jednou z potřeb člověka je možnost získat vzdělání, které mu umožní lepší budoucnost. Pro mnoho dětí světa dostupné vzdělání není samozřejmostí. To se týká i dětí žijících v Gambii, kam se začátkem května vydala Viktorie Seifertová ze CCBC spolu s zakladatelem projektu Kola pro Afriku, Romanem Posoldou a jeho týmem. Přivezli spolu do dvou tamních škol sedmdesát jízdních kol, která mají žákům usnadnit cestu mezi domovem a školou.

Projekt Kola pro Afriku funguje již deset let a doposud pomohl v Gambii již asi deseti tisícům školáků. Kola jsou získávána od lidí, kteří je odevzdávají na sběrných místech, která jsou k nalezení po celé České republice. Cesta jednoho kola od dárce k dítěti v Gambii trvá asi půl roku a stojí přibližně 3500 Kč. Ačkoliv tato cesta není nijak jednoduchá, protože kola je potřeba vybrat, seřídit, opravit, přepravit na lodi do Gambie, vybrat vhodné školy, zaškolit mechaniky a teprve poté je možné je předat škole a jejím žákům. Viki si tuto cestu chtěla se svým kolegou, tvůrcem videí Vojtěchem Syslem, celou zmapovat a ukázat české veřejnosti prostřednictvím reportáží na sociálních sítích, rozhovorů pro Český rozhlas Rádio Junior a videích pro ČT Déčko.

TIP: Místa, kde lze odevzdávat kola pro Afriku, naleznete v mapě projektu www.KAMsNIM.cz

Svůj úkol Viki bere velmi zodpovědně a stejně jako gambijské děti i ona se během jednoho dne naučila "poskládat" si svoje kolo, poté s dětmi absolvovala workshop, na kterém se naučily jak opravit píchlou pneumatiku, jak si správně seřídit brzdy, sedlo, jak využít k opravě cyklostojan atd. Děti dostávají také školení o bezpečnosti jízdy po silnici. Celý tento proces přináší dětem nové znalosti, učí je samostatnosti a zodpovědnosti za dar, který dostanou, ale učí je i hrdosti, že vše zvládnou samy. Viki si také vyzkoušela jaké to je vydat se pěšky, 6 kilometrů do školy v 50 °C. Do školy přišla po víc než hodině. Unavená a promáčená potem, soustředit se dalších 5 hodin na učení nebylo snadné. Cestu ze školy pak s kamarádkou Hinchou absolvovala na kole. Jízda v písku nebyla jednoduchá, ale do vesnice dorazily po 20 minutách. Hinchu tady čeká pomoc v rodině. Většina dětí totiž po škole ještě obvykle jde pracovat na pole, pečovat o dobytek, sbírat dříví a podobně. Pomoc dítěte v domácnosti je zde pro rodiny tak důležitá, že se někteří rodiče rozhodují, kvůli dlouhé cestě do školy a ze školy, neposílat děti do školy, aby mohly doma pomáhat.

Více informací o projektu Kola pro Afriku, včetně způsobů jak aktivitu podpořit, najdete na stránkách www.kolaproafriku.cz .

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů