Čmelák poseká dvakrát více

Čmelák poseká dvakrát více

V loňském roce začala nezisková organizace Čmelák kosit vybrané ohrožené louky v Libereckém kraji, které by bez pravidelné péče postupně zarostly náletem, na obnově těchto luk pracuje zejména díky podpoře z tzv. Norských fondů.

Jedná se o louky, kde kvetou vzácné orchideje nebo jiné druhy chráněných rostlin. Protože leží na strmějších svazích nebo jsou podmáčené, jsou těžko dostupné pro mechanizaci, a proto se na nich nehospodaří.

,,Díky dlouhodobému projektu podpořenému Norskými fondy se nám v loňském roce podařilo zajistit posečení luk o celkové rozloze téměř 10 ha. Letos pokračujeme a přidáváme dalších 13 cenných lokalit o rozloze 9 ha. Některé louky leží v okolí Lomnice nad Popelkou, kde pomůžeme ohroženým upolínům, na loukách v okolí Zásady na jaře kvetou bledule jarní či orchidej prstnatec májový a další louky pomůžeme obnovit na Ještědském hřebenu v okolí Dolních Plání." vysvětluje Lucie Stránská, která má projekt na obnovu luk ve Čmeláku na starosti.

Tak jako v loňském roce i letos plánují ve Čmeláku zapojit do obnovy luk dobrovolníky z firem nebo škol, případně i z řad veřejnosti.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů