Neděle, 14. dubna 2024

Přidejte se k letošnímu Dni digitálního úklidu

Rostoucí obavy o spotřebu energie v sektoru informačních a komunikačních technologií (ICT) a znečištění CO2 způsobené nehospodárnými digitálními praktikami přivedly Let's Do It World k zahájení první globální kampaně digitálního úklidu v roce 2020 a od té doby se koná každoročně v březnu.

Přidejte se k letošnímu Dni digitálního úklidu

V digitálním světě, podobně jako v životním prostředí, je obrovské množství odpadků. Nepotřebné e-maily, soubory, aplikace, duplikáty fotek a videí jsou digitálním odpadem. Tento odpad vytváří digitální znečištění, které nadále spotřebovává energii, i když jsme na něj zapomněli. Každý rok internet a jeho podpůrné systémy vyprodukují 900 milionů tun CO2, což je více než roční produkce celého Německa.

Od roku 2020 se Digital Cleanup Day zúčastnilo 170 různých zemí a území. Téměř 870 000 lidí smazalo téměř 12,7 milionu GB dat, čímž zabránili roční produkci přibližně 3 169 tun CO2.

Přidejte se k letošnímu Digital Cleanup Day 16. března 2024!

Patronem Dne digitálního úklidu je spolek Ukliďme Česko, organizátor stejnojmenné úklidové akce pro dobrovolníky (letos hlavní termín sobota 6. dubna) a provozovatel aplikace KAMsNIM.cz, která spolehlivě poradí kam správně s odpady a nechtěnými věcmi...

Digitální úklidový den pro jednotlivce

KROK 1
Vyčistěte svůj smartphone

Odstraňte všechny aplikace, které jste nějakou dobu nepoužívali nebo jste je použili jen několikrát. Buďte upřímní a odvážní! Smažte všechny nepotřebné, zapomenuté, staré aplikace a hry, které jste si stáhli, ale ještě jste je pořádně nevyzkoušeli. Je pravděpodobné, že je později ani magicky nezačnete používat! Spotřebovávají energii, i když se nepoužívají, a během aktualizací mohou spotřebovat stovky megabajtů.

Nezapomeňte smazat všechny uživatelské účty (včetně e-mailů) a související data, která jste vytvořili, když vám bylo 15 let a neměli jste k nim přístup deset nebo více let! Zrychlíte svůj telefon a prodloužíte výdrž baterie. Vždy se vyplatí mít co nejméně aplikací.

Zkontrolujte své fotografie a videa. Smazáním nepotřebných a případných duplikátů můžete uvolnit desítky gigabajtů cenného úložného prostoru. Podívejte se na pokyny jak vyčistit smartphone a tablet.

KROK 2
Vyčistěte pevný disk počítače

Vytřiďte svůj osobní počítač a odstraňte soubory, které jsou duplicitní nebo se staly nepoužitelnými. Projděte všechny své fotografie, odstraňte duplikáty a rozmazané. Zkontrolujte video soubory a odstraňte sledované nebo nepotřebné. Archivujte důležité soubory. Buďte připraveni na to, že ve svém počítači najdete opravdu úžasné věci! Přečtěte si pokyny k čištění počítače a disku.

KROK 3
Vyčistěte si emailovou schránku

Filtrujte e-maily podle nejstaršího a archivujte je. Odhlašte se z newsletterů, které stejně nečtete. Buďte odvážní a klikněte na tlačítko smazat. Přečtěte si pokyny, jak vyčistit poštovní schránku!.

KROK 4
Udělejte nová opatření

Přestaňte posílat e-maily ,,ok" a ,,děkuji"! Uchovávejte důležité soubory v jednom cloudovém prostoru, takže není nutné uchovávat stejný soubor na každém počítači. Nejprve přemýšlejte, než budete zálohovat. Vytvářejte méně ,,rychlého obsahu". Ujistěte se, že zálohujete pouze ty soubory, které budete potřebovat, a pouze fotografie, které máte rádi.

Malé změny ve vašich internetových zvyklostech, jako je vypnutí videa během virtuální schůzky, snížení kvality streamovacích služeb, zkrácení herního času, omezení času na sociálních sítích a odhlášení z odběru newsletterů a e-mailových seznamů, mohou výrazně snížit vaši ekologickou stopu!

Jak snížit digitální stopu vaší organizace

KROK 1
Poznejte, co je a co není odpad

Digitální odpad může být cokoli od nesmyslných kopií, přes zapomenuté zálohy až po záznamy zákazníků uchovávané roky - pro každý případ. Ale vaše digitální stopa se také zvyšuje odesíláním e-mailů, se soubory nebo bez nich, tam a zpět, nepravidelným používáním virtuálních pracovních prostorů, zálohováním velkých souborů na serverech v reálném čase, pořádáním dlouhých schůzek se streamováním videí atd. Nejvyšší čas to začít řešit. Cílem je udělat si přehled o tom, co je pro podnikání kritické a jaké druhy záznamů musí být uchovávány ze zákona, a následně vyhodnotit efektivitu vašich digitálních postupů.

KROK 2
Zmapujte svůj digitální odpad

Zjistěte, kde je váš zapomenutý digitální odpad: zkontrolujte všechny své zálohy, e-mailové schránky a odeslané položky, záznamy a dokumenty, jejichž platnost vypršela, všechna data uložená na serverech a kde jsou uloženy velké soubory.

KROK 3
Zorganizujte digitální úklid

Poučte své zaměstnance o digitálním odpadu a zorganizujte se svými zaměstnanci digitální úklid; můžete je povzbudit, aby si uklidili svá osobní a firemní zařízení. Uspořádejte soutěž nebo vyzvěte k účasti své spolupracovníky. Zbavte se veškerého nevyžádaného odpadu a ponechte na cloudových serverech to, co je pro podnikání důležité. Zapojte své IT oddělení do vymýšlení řešení, která by omezila nehospodárné digitální praktiky.

KROK 4
Implementujte postupy, které pomáhají udržet digitální odpad pod kontrolou

Automatizujte mazání souborů s prošlou platností, organizujte virtuální pracovní prostor tak, jako byste organizovali kancelář, pořádejte méně (a efektivněji!) videokonference, ujistěte se, že svou virtuální kancelář používáte efektivně, vzdělávejte své zaměstnance v digitální praxi a vzdávejte se systémů které vám dobře neslouží.

Přihlásit se ke kampani a dozvědět se více o digitálním odpadu můžete také na www.digitalcleanupday.org

A nejen Den digitálního úklidu...

Dalších více než 250 dnů a svátků, týkajících-se životního prostředí, včetně podrobnějších informací o nich, najdete v elektronickém EKOkalendáři z dílny spolku UKliďme Česko. A jako bonus i 365 EKOtipů na každý den.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů