Vznikla Iniciativa za recyklaci měkkých plastů

8. červenece 2022

Recyklace

Odpady

Vznikla Iniciativa za recyklaci měkkých plastů

V České republice byla založena Iniciativa na podporu recyklace měkkých obalových plastů, jejímiž ustavujícími členy jsou potravinářské firmy Mondelez International, Nestlé a Unilever. Cílem této nové iniciativy je podpora cirkulární ekonomiky měkkých plastových obalů, která je založena na principech efektivního využívání zdrojů, prevence vzniku odpadu a znečištění. I když 73 procent obyvatel odpady pravidelně třídí, tak vytříděné měkké obalové plasty se recyklují jen z malé části, většina je energeticky využita v průmyslu.

,,Chceme spolupracovat s komerčním sektorem, státní správou nebo například s akademickou obcí, abychom pomohli přechodu k účinné recyklaci měkkých obalových plastů v Česku," uvedla Jana Blecherová z Nestlé, která je koordinátorkou iniciativy. "Víme, že pro efektivní sběr, lepší třídění a inovativní recyklaci těchto obalů je potřeba vytvořit funkční spolupráci řady institucí a široké veřejnosti, proto je naše iniciativa otevřena každému, kdo chce změnu jako my," uzavřela Blecherová.

Měkké plastové obaly jsou účinné nejen v potravinářském průmyslu, protože zabalí relativně velké množství produktu při nízké hmotnosti, což minimalizuje emise uhlíku a zároveň poskytuje různé výhody, včetně ochrany produktu, konzervace a zajištění kvality. Tyto obaly představují 44 procent celkového spotřebitelského odpadu z obalů v EU.

Iniciativu na evropské úrovni založily společnosti Mars, Mondelez International, Nestlé, PepsiCo a Unilever. Členství v inciativě je otevřeno všem subjektům, které se snaží o zajištění recyklace měkkých obalových plastů. Více informací naleznete na https://flexiblepackaginginitiative.eu/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů