Firma z Kyjova na Hodonínsku vyrábí rozložitelný materiál z odpadu a podhoubí

25. červenece 2022

Recyklace

Technologie

Odpady

Firma z Kyjova na Hodonínsku vyrábí rozložitelný materiál z odpadu a podhoubí

Firma Myco z Kyjova na Hodonínsku mění odpad z dřevozpracujícího průmyslu a zemědělství pomocí podhoubí na materiál rozložitelný v přírodě. Podobný může být třeba dřevotřísce nebo expandovanému polystyrenu používanému v obalových materiálech. Začínající společnost, která zatím vyrábí dva metry krychlové tohoto materiálu měsíčně, získala investici 14 milionů korun, která jí umožní zvýšit výrobu na 100 metrů krychlových. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.


Do start-upu z Kyjova investovala skupina Garage Angels a JIC Ventures. "V době materiálové krize je potřeba hledat nové cesty. Myco jednu z takových cest našlo a já jsem přesvědčen, že jejich záměr uspěje," uvedl Radim Kocourek za JIC Ventures.

Společnost sídlí ve sklepních prostorách kancelářské budovy na 250 čtverečních metrech. Pro současný objem výroby ale prostor přestává stačit. "Používáme odpad, výroba je nízkoenergetická a minimalizujeme logistiku. Nemusíme řešit recyklaci ani zpětnou přepravu použitých výrobků. Díky těmto aspektům tak můžeme být i hodně levní. Nejdražší je nyní velký podíl ruční práce, ale ten snížíme právě díky investici do vývoje automatizace. Stav na trhu s tradičními materiály a legislativa omezující ty neudržitelné navíc výhody našeho materiálu prohlubují," uvedl jeden ze zakladatelů Martin Janča.

Firma za rok a půl své existence vyvinula způsob výroby a spustila pilotní malosériovou produkci. Získala také první zákazníky: výrobce biočajů Sonnentor a výrobce udržitelných bezdrátových nabíječek Treed.

"Využití našeho materiálu je velmi široké, od obalového průmyslu až po náhradu dřevotřísky ve stavebnictví i nábytkářském průmyslu. Na rozdíl od dřevotřísky má ale zcela přírodní složení," uvedl za firmu Myco Vladan Košut.

Zdroj: ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů