Pátek, 1. března 2024

Německý prezident jde příkladem při šetření energií, vypnul osvětlení paláce

Německý prezident jde příkladem při šetření energií, vypnul osvětlení paláce

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier chce jít příkladem v úsporách elektřiny v době, kdy Německu hrozí nedostatek energie. Nařídil vypnout noční osvětlení prezidentského paláce. S odkazem na prezidentovu mluvčí o tom dnes informovala agentura DPA. Oficiální sídlo prezidenta, palác Bellevue, se tak rozsvítí pouze při zvláštních příležitostech, jako jsou státní návštěvy.

Úřad prezidenta uvedl, že v budovách používá elektřinu se "zeleným certifikátem" vyrobenou za pomoci vodních zdrojů. Část elektřiny se vyrábí pomocí fotovoltaických systémů na střeše budovy prezidentské kanceláře. Při plánované přestavbě chce úřad tyto kapacity ještě rozšířit, zvažuje i přechod na geotermální vytápění a chlazení. V současnosti používá úřad dálkové vytápění a nemá klimatizaci, uvedla mluvčí.

Ke ztlumení osvětlení kvůli úsporám se na začátku července rozhodlo například německé město Augsburg. Radnice nechala vypnout osvětlení fasád veřejných budov, vypnula městské kašny a ztlumila intenzitu veřejného osvětlení v ulicích. Dalším zvažovaným krokem je vypnutí semaforů v nočních hodinách, píše server Augsburger Allgemeine.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů