Úterý, 29. listopadu 2022

První celý týden v září - Týden nulového odpadu

Zero Waste Week je ekologická kampaň na snížení odpadu na skládkách a koná se každoročně během prvního celého týdne v září. Jedná se o nekomerční kampaň, jejímž cílem je demonstrovat prostředky a metody ke snížení plýtvání, vytvořit komunitní podporu a zvýšit povědomí o rostoucím problému plýtvání a znečištění životního prostředí.

2. září 2022
První celý týden v září - Týden nulového odpadu

Zero Waste week založila Rachelle Strauss v roce 2008 a začal jako národní kampaň ve Spojeném království. Termín Zero Waste Week však nyní používá mnoho organizací, skupin a jednotlivců, kteří nejsou spojeni s původní kampaní. V září 2008 zahájila Strauss první Týden nulového odpadu internetovou kampaní ze svého blogu, aby přesvědčila lidi, aby omezovali, znovu používali a recyklovali odpad.

Cílem Zero Waste Week je snížit množství odpadu na skládkách, zvýšit recyklaci a povzbudit lidi, aby se zapojili do oběhového hospodářství. Kampaň Zero Waste Week probíhá převážně na sociálních sítích a internetu a jejím cílem je oslovit lidi, kteří chtějí snížit množství odpadu v domácnosti nebo firmě, znovu použít nebo recyklovat materiály.

Týden nulového odpadu také aktivně vybízí lidi, aby omezili používání syntetických materiálů a plastových obalů, a propaguje opětovné použití plastů a svědomitou recyklaci, aby se snížilo množství odpadu posílaného na skládky nebo ke spalování. Zero Waste week razí heslo, že neexistuje žádné místo jako "pryč", což znamená, že když něco vyhodíme, jde to někam jinam, což často způsobí poškození ekosystému. Hlavní ideou kampaně je přiblížit lidem, že jsme všichni individuálně i kolektivně odpovědní za to, co konzumujeme, a že krátká doba užitečnosti je jen malou částí celkového životního cyklu jakéhokoli produktu.

Dlouhodobým cílem Zero Waste Week je vytvořit dlouhodobou změnu v návycích, včetně vytváření větší poptávky po udržitelných produktech, lobbovat u výrobců a vládních činitelů s rozhodovací pravomocí a přinést nastupující generaci povědomí o potřebě dobrého hospodaření. Během Zero Waste Week jsou lidé vyzváni, aby splnili různé cíle, například opravili oblečení, aby bojovali s jednorázovou módou, nebo aby snížili svůj týdenní odpad tak, aby se vešel do sklenice od marmelády.

Zero Waste Week 2022

Do akce se zapojí jednotlivci, firmy a organizace napříč celou republikou od Třebíče přes Prahu až po Žatec. Účastníci si tak budou moci vyrobit papír z upcyklovaných vláken ve Zlíně nebo vyměnit staré věci za nové ve Vlašimi.

Letošní šestý ročník mezinárodní události Týden bez odpadu si klade za cíl opět Čechy nadchnout pro šetrný způsob života a předcházení vzniku odpadu. Kvůli novým problémům, kterým Česko čelí, se ekologická témata dostala do pozadí. Letošní suché léto a rozsáhlé požáry připomínají, že je nejvyšší čas to změnit. Týden bez odpadu se uskuteční v týdnu od 5. do 11. září.
"Týden bez odpadu podle nás otevírá cestu k celkově udržitelnějšímu životnímu stylu, díky kterému se můžeme naučit omezit spotřebu vody, energií a tak ve výsledku ušetřit. To považuji za nesmírně důležité v současné době, kdy se potýkáme nejen s ekologickou krizí, ale také s ekonomickou a energetickou," vysvětluje Veronika Nováčková z organizace Zerowasters, která Týden bez odpadu spolupořádá.

Do události se zapojí jednotlivci, firmy, školy ale i bezobalové obchody. Na mapě Týdne bez odpadu je registrováno více než 40 událostí a každým dnem přibývají další. Na webu tydenbezodpadu.cz je stále možnost zaregistrovat svou událost a zapojit se. Všichni pořadatelé mají k dispozici manuál, kde se dozví, jak uspořádat bezodpadovou akci a jak ji zviditelnit.
Účastníci budou moci navštívit různorodé události po celé České republice. V Pardubicích si pro ně připravili výrobu pleťového krému, ve Vrchlabí zase přátelský piknik, na pražském workshopu budou mít příležitost přivonět k bylinkám pozdního léta a v Čelákovicích přijít na promítání filmu.

"Nejaktivnějším pořadatelem je Bezobaláč ve Zlíně, který letos uspořádá hned sedm událostí. Jsem také ráda, že se do Týdne bez odpadu přihlašují i komunity. Jednou z nich je třeba základní škola v Bechyni, která vyzývá školáky i zaměstnance ke svačinám bez obalu," říká Helena Škrdlíková z blogu Czech Zero Waste, která se podílí na koordinaci projektu.
Pro více informací o Týdnu bez odpadu a možnostech zapojení sledujte facebookovou stránku Týden bez odpadu, událost Týden bez odpadu 2022 nebo instagram Týdne bez odpadu.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů