Čtvrtek, 1. prosince 2022

Příznivci parkouru v Paříži vypínají noční osvětlení výloh a světelné reklamy

3. září 2022
Příznivci parkouru v Paříži vypínají noční osvětlení výloh a světelné reklamy

Skupina příznivců parkouru, sportu, který spočívá v překonávání překážek v městském prostředí, v Paříži trénuje tak, že vypíná noční osvětlení výloh a světelné reklamy. Věří, že tím pomáhá šetřit energii a snižovat světelného znečištění ve městě. Členové skupiny tvrdí, že se nedopouští ničeho nelegálního, protože ministerská vyhláška už od roku 2018 nařizuje, aby přes noc byla světla na obchodech vypnutá, uvedla agentura DPA. Po dvou letech se vypínání osvětlených výloh rozšířilo z Paříže i mezi parkouristy v dalších francouzských městech.

Skupina několika mladých lidí se schází v pátek večer na zastávce autobusu v centru Paříže. Po chvíli se dají do pohybu. Jejich cílem ale není nějaký noční podnik či bar. Jsou součástí skupiny On The Spot Parkour, jež sdružuje příznivce tohoto městského sportu, kteří chtějí něco udělat pro životní prostředí.

V centru Paříže je v noci mnoho osvětlených výloh či reklamních tabulí, ačkoliv by tomu tak být nemělo. Ministerstvo životního prostředí už před čtyřmi lety vydalo vyhlášku, která nařizuje, že osvětlení musí být vypnuté od jedné do sedmi hodin ráno. Mnoho majitelů a provozovatelů o tom však neví, nebo nařízení nedbá, ačkoliv jim hrozí pokuta 150 eur (téměř 4000 korun) či dokonce až 750 eur (18.500 korun), pokud povinnost nesplnili opakovaně.

Parkour spočívá ve schopnosti zdolávat překážky ve městě a jeho příznivci se cvičí ve šplhání po různých plochách. Toho využívá již zmíněná iniciativa. Když její členové vidí při noční obchůzce městem osvětlenou výlohu či reklamní poutač, snaží se je vypnout. Většinou toho dosáhnou tak, že najdou nouzový vypínač, který je často umístěn několik metrů nad chodníkem.

Podle Kevina Haa, který se podobných akcí účastní už dva roky, je cílem iniciativy "spojit zábavné s užitečným". "Pravidelně spolu cvičíme, akce Light off je jen takový bonus," tvrdí mladý muž. Členové iniciativy přitom odmítají, že by jejich počínání mělo nějaký politický podtext.

Řada měst, nebo i celé země jako Španělsko, začala letos nařizovat vypínání světelných reklam, osvětlení výloh či veřejných budov kvůli úsporám energií. Pařížská radnice ale vyhlášku před čtyřmi roky schválila, aby omezila světelné znečistění, na které si stěžovali někteří obyvatelé a které má podle náměstka pařížské starostky Christophea Najdovského "katastrofální dopad na biodiverzitu" ve francouzské metropoli. Rozsvícené výlohy a vývěsky například nadměrně hubí hmyz a mají negativní dopad na ptáky i stromy. Škodí také lidem, protože světlo pronikající do bytu narušuje jejich spánek.

Najdovski a jeho kolegyně Anne Souyrisová, která je náměstkyní starostky pro boj se znečištěním, akci mladých sportovců vítají, napsal deník Libération. Vesměs pozitivní je podle Kevina Haa i reakce kolemjdoucích. "Někteří nám tleskají, další nabízejí i pomoc," řekl levicovému deníku.

Problémy nejsou většinou ani s policií, byť podle mladého muže občas někteří policisté vyhlášku neznají. Podle něj je odezva na jejich akce dobrá i díky tomu, že je akrobatická, nekonfliktní a apolitická. Obdobné skupiny se v posledních měsících objevily i v dalších francouzských městech, například v Marseille, Rennes, Toulouse či Aix-en-Provence.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů