Úterý, 29. listopadu 2022

Na mezinárodní konferenci v Příbrami se diskutuje o geoparcích v zemích Východního partnerství včetně Ukrajiny

5. září 2022
Na mezinárodní konferenci v Příbrami se diskutuje o geoparcích v zemích Východního partnerství včetně Ukrajiny

V Příbrami dnes začala mezinárodní konference, která má za cíl představit geoparky a jejich potenciál pro geovzdělávání a geoturismus vybraným zemím Východního partnerství. Konferenci pořádá Národní geopark Barrandien ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR za finanční podpory Evropské komise v rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

,,Geologické dědictví je významnou součástí životního prostředí a právě geoparky představují ideální způsob, jak o něj pečovat. Kromě přínosů v ochraně přírody jsme dnes mohli na konkrétních příkladech slyšet i to, jak jsou geoparky užitečné pro popularizaci témat neživé přírody, protože umožňují praktickou a zábavnou výuku, nebo také jak pomáhají regionům v oblasti cestovního ruchu," říká Eva Volfová, náměstkyně ministryně životního prostředí.

Dnes na konferenci vystoupili zástupci zemí Východního partnerství, kde doposud žádné geoparky nejsou. Jde konkrétně o Arménii, Ázerbajdžán, Gruzii, Moldavsko a Ukrajinu. Cílem konference je posílit spolupráci EU s těmito zeměmi, představit holistický přístup k přírodě skrz všechny přírodní vědy a zároveň přenést zkušenosti v geovědním vzdělávání a využití potenciálu geoparků v oblasti cestovního ruchu.

Zástupci zmíněných zemí představili geologicky zajímavá území, která mohou aspirovat na status geoparku, sdíleli mezi sebou zkušenosti a budoucí záměry.

,,Výjimečná území, která by se mohla v budoucnu stát geoparkem, jsou například území Vulkanických Karpat, dále Beskydské skály, kde můžeme najít i unikátní skalní kostel, nebo Dněsterský kaňon. Celkově máme navrženo 28 potenciálních geoparků. Některé se nachází v nyní okupovaném území nebo ve frontové oblasti, což samozřejmě představuje nebezpečí. Jakmile dojde k ukončení války, je nutné tyto oblasti uvést do požadovaného stavu a žádat o status národního geoparku," řekl Jurij Zinko, profesor na Lvovské národní univerzitě Ivana Franka na Ukrajině.

Za Českou republiku dnes vystoupili zástupci národních geoparků Barrandien, Ralsko a Broumovsko.

,,Tato konference je přínosem nejen pro české geoparky, které se tu mohou prezentovat a sdílet zkušenosti, ale i pro zahraniční partnery, kteří zde mohou nalézt mnoho inspirace pro své geoparky. První den byl jednacím dnem, další dny už jsou součástí programu i praktické terénní exkurze například do geoškoly nebo do Levandulového údolí s prezentací tzv. geofood, tedy lokálních potravin, které mají díky specifickým geologickým vlastnostem půdy unikátní vůni či chuť," říká Luboš Gardoň, ředitel Národního parku Barrandien.

Konference bude zítra také pokračovat příspěvky zástupců ze zemí, kde mají s geoparky a jejich využitím bohaté zkušenosti a kde lze kromě národních geoparků najít také několik zapsaných globálních geoparků UNESCO, jako je například Peru, Tanzanie, Filipíny nebo Nikaragua.

Foto: archiv Narodního geoparku Broumovsko

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů