Pondělí, 22. dubna 2024

Vídeň připraví vánoční osvětlení i letos, ale v omezeném rozsahu a s úspornějšími žárovkami

Vídeň připraví vánoční osvětlení i letos, ale v omezeném rozsahu a s úspornějšími žárovkami

Debata o (ne)rozsvěcení vídeňské vánoční výzdoby došla k rozuzlení: vídeňské nákupní ulice se slavnostně rozsvítí i letos. Celková doba svícení však nepřesáhne 364 hodin a velikou většinu výzdoby zajistí úspornější LED osvětlení, uvedla místní hospodářská komora. Rozsvícení je v plánu 18. listopadu.

Zatímco některá místa rakouského hlavního města - například okružní Ringstraße - letos podle místních médií zůstanou bez světelné vánoční výzdoby, většina nákupních ulic v centru Vídně se rozzáří i letos. Dohodli se na tom představitelé města, vídeňské hospodářské komory a sdružení vídeňských obchodů; o slavnostním osvětlení v částech města totiž rozhodují všechny zúčastněné strany společně.

Zástupci obchodů po rozhodnutí u kulatého stolu uvedli jako své hlavní důvody myšlenku, že právě v podobných časech by nákupní ulice během adventu neměly zůstat potemněné. Vánoční osvětlení podle nich přináší víru, pocit bezpečí, ale přitahuje také do ulic potenciální zákazníky, což pomůže k oživení zdejšího obchodu.

Zároveň se zavázali k výraznému snížení spotřeby. Více než 85 procent výzdoby tvoří osvětlení LED, s jehož instalací místní sdružení začala přibližně před deseti lety. Adventní dekorace budou zářit od 18. listopadu 2022 do 8. ledna 2023, a to od 15 hodin do 22 hodin místo původní půlnoci. Celkovou spotřebu energie vyčíslila vídeňská hospodářská komora na 49 000 kWh, což srovnává s roční spotřebou 14 obytných jednotek při čtyřech obyvatelích na dům.

Montáž osvětlení začíná každoročně v říjnu. Velká část prací se může odehrávat pouze v nočních hodinách. Průběh vždy závisí na povětrnostních podmínkách, silný déšť či vichřice montáž znemožňují.

Fotografie: Vánoční osvětlění na vídeňské ulici Graben ? KrewenkaSteinbrenner

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů