Místo jízdenky řidičský nebo technický průkaz. Do projektu Evropský týden mobility jsou zapojené i letos dopravní podniky

20. září 2022
Místo jízdenky řidičský nebo technický průkaz. Do projektu Evropský týden mobility jsou zapojené i letos dopravní podniky

I letos se zájemci v několika českých městech mohou seznámit s výhodami městské hromadné dopravy, prohlédnout si nejmodernější autobusy s ekologickým pohonem nebo třeba vyzkoušet trenažér tramvaje. Čtyři dopravní podniky svezou cestující v rámci Dne bez aut v MHD zadarmo.
,,Tématem letošního ročníku je ,,Lepší dostupnost", což odkazuje k tomu, že se lidé chtějí opět setkávat bez omezení. Právě i díky veřejné dopravě mohou zůstat ve spojení. Doufáme, že už nikdo nebude strašit veřejnost, že městská hromadná doprava je nebezpečná a lidé by se jí měli vyhýbat. Naopak bychom ji měli vnímat jako jeden z hlavních pilířů udržitelné mobility ve městech," uvedl předseda Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) Tomáš Pelikán.
Do projektu ETM se zapojil Dopravní podnik města Hradce Králové, který v rámci Dne bez aut ve čtvrtek 22. září 2022 vystaví na Velkém náměstí parciální trolejbus Škoda 30 Tr - SOR TNB 12 a elektrobus typu SOR NS 12 - ELECTRIC. Hradeckou MHD mohou lidé použít zdarma, a to po předložení řidičského průkazu.
V tento den se mohou bezplatně přepravovat cestující i v Ústí nad Labem, konkrétně v tarifní zóně 101 Ústí nad Labem v MHD, v zelených autobusech a ve vlacích. Dopravní podnik města Ústí nad Labem tak podpoří omezování městského automobilismu.
Pravidelně se k projektu připojuje také Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). ,,V centru Liberce se od nás děti z mateřských a základních škol dozví, jak se správně chovat při cestování MHD. I dospělí si rádi vyzkouší, jaký má řidič výhled z autobusu na přechod pro chodce. Proto tu máme i improvizovanou zastávku a přechod," přiblížila tisková mluvčí DPMLJ Martina Poršová.
Den bez aut oslaví 22. září bezplatným jízdným také Dopravní společnost Zlín - Otrokovice. Revizoři jízdní doklady kontrolovat nebudou. Úplně zadarmo si tak mohou MHD vyzkoušet i lidé, kteří jsou jinak zvyklí používat při jízdách ve městě osobní automobil.
Pokud lidé nechají auto doma a budou cestovat 22. září s Městským dopravním podnikem Opava, jízdu budou mít rovněž zadarmo. Stačí předložit malý technický průkaz.
V sobotu 17. září si mohli zájemci vyzkoušet trenažéry autobusu, trolejbusu i tramvaje Dopravního podniku města Brna na dopravním hřišti Riviéra. Ve stejný den se Dopravní podnik hl. m. Prahy zapojil do akce ,,Kombinuj a jeď!", která se odehrála před Výstavištěm Holešovice. Dopravní podnik města Jihlavy nechal v neděli 18. září nahlédnout do svého zázemí širokou veřejnost v rámci Dne otevřených dveří, který doplnily lákavé retrojízdy.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů