Pátek, 1. března 2024

7. října - Den otevřených dřevostaveb

Tradiční den, kdy si mohou návštěvníci po celé České republice ZDARMA prohlédnout desítky rozestavěných i dokončených dřevostaveb pořádá Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD).

7. října - Den otevřených dřevostaveb

Patronem Dne otevřených dřevostaveb je Progresus Invest Holding, který založili Lukáš Zrůst a Lukáš Foral v roce 2021 s cílem rozvíjet potenciál firem a vytvářet inovativní projekty přínosné pro společnost i životní prostředí. Nejvýznamnější oblastí podnikání skupiny je realitní development. Skupina čerpá z know-how a 50 letých zkušeností úspěšné společnosti RD Rýmařov, jedničky jejího portfolia a zároveň jedničky na trhu dřevostaveb v ČR. Progresus má nyní před sebou významné investice a rozvojové plány, a to zejména v oblasti udržitelného developmentu.

Kdo jiný by měl být Patronem Dne otevřených dřevostaveb, než největší výrobce dřevostaveb v České republice? Správná odpověď je pouze jedna, a proto se hlavním partnerem letošního ročníku stala mezinárodní skupina Progresus Invest Holding v čele s RD Rýmařov, jedničkou portfolia celé skupiny a jedničkou na trhu dřevostaveb a domů na klíč.


Posláním skupiny Progresus je investovat do udržitelných společností a projektů s vyšším smyslem a právě development s maximálním využitím obnovitelných materiálů je tou jedinou a správnou cestou pro budoucí výstavbu. A není nic snazšího, než se o správnosti této cesty osobně přesvědčit na Dni otevřených dřevostaveb. Ten pořádá Asociace dodavatelů montovaných domů, jejíž je RD Rýmařov hrdým členem, a právě tady si mohou návštěvníci prohlédnout jak dokončené, tak i rozestavěné dřevostavby . Světové trendy se pomalu a jistě dostávají i do našich končin a doufejme, že bude čím dál častější developování nejen rodinných domů z obnovitelných materiálů, ale rovněž městská infrastruktura, školy, školky, bytové domy a jednou snad i výškové budovy. Zájem o obnovitelný development narůstá všude v Evropě a RD Rýmařov proto rozšiřuje své působení na západní trhy do Německa, Rakouska, Švýcarska a dalších zemí. Za více než 50letou historii firma postavila přes 26 000 domů a díky bezkonkurenčnímu know-how má otevřené dveře pro další expanzi. A Progresus Invest holding zná její potenciál a má s ní velké plány. Ostatně samotný Progresus spravuje rozmanité portfolio inovativních firem a projektů, ale největší zaměření má právě na udržitelný rezidenční a industriální development. Kdo umí předvídat budoucí vývoj vyhrává a Den otevřených dřevostaveb každému návštěvníkovi ukáže, jak budoucnost vypadá...

Dřevostavba je budova, při jejíž stavbě bylo z velké části použito dřevo. Nejčastěji se používá smrkové a jedlové dřevo, ale je též používáno dřevo z borovic a modřínů. Moderní dřevostavby jsou označovány jako ekologické domy. Nové technologie výstavby a zateplení snižují náklady na vytápění.

JAKÉ ZNÁME TYPY DŘEVOSTAVEB

Sruby
Při stavbě srubů se používají celé kmeny. Srubová konstrukce obsahuje stropní trámy, srubové stěny, sloupy a průvlaky. Krov a střecha jsou stejné jako u zděných staveb. Omezené vzdálenosti sroubení mohou být řešeny sloupy a průvlaky.

Běžně používaný způsob podélné spojovací drážky (spodní část kmene), má při poměru kmene vybráno více materiálu, a proto síly při vysychání tlačí proti sobě, a dochází tak k otvírání spojů. Obráceným poměrem množství vyřezaného materiálu je možné dosáhnout při postupném vysychání takových sil, které působí proti otvírání spoje. Novější metoda stavění srubů používá tzv. podélný spoj ,,W" (v horní části kmene), který nejlépe zajišťuje neotevírání spojů i po několika letech vysychání.

Roubenky
Roubenky (roubené stavby) vychází z tradičních postupů. Střecha stojí na vysazených stropních trámech, které jsou zdobeny. Tím je zaručena kompaktnost a kombinací s polovalbami (sukýnkami) a lomenicemi (štíty) i krása celé konstrukce.

Sendvičové stavby
Nosná stěnová konstrukce sendvičových staveb je vyrobena z masivních dřevěných hranolů (profily z lepeného dřeva) nebo kulatin. Stěna je zaklopena obvykle OSB deskou, která zároveň plní funkci parozábrany. Výplň stěny slouží jako tepelná izolace vykrývající tepelné mosty nosných prvků a k tomuto účelu se používá nejčastěji minerální vata nebo foukaná celulóza. Na fasádu se používá kontaktní zateplovací systém s omítkou (jako u zděných staveb) nebo různé druhy předvěšených obkladových materiálů (dřevo, cementotřískové desky a pod.) s odvětrávací mezerou.

Sendvičové dřevostavby lze stavět dvěma způsoby:

Systém Two by Four
Tento systém vznikl v USA a postupně se rozšířil do celého světa. Jedná se o staveništní způsob montáže dřevostaveb, kdy byly konstrukce složeny z trámů 2 x 4 palce. V současnosti se i v USA používají spíše trámy 2 x 6 nebo 2 x 8 palce. Větší šířka trámů umožňuje do rámové konstrukce vložit více izolace. Rastr stojek se v Evropě používá 625 mm nebo 417 mm z hlediska rozměrů velkoplošných materiálů, které se ke stojkám připevňují.

Prefabrikovaný systém
Dřevostavby se tímto systémem staví tak, že na staveniště přijedou buď celé stěny, případně buňky, které jsou vyrobené ve výrobním závodě a na staveništi jsou sestaveny k sobě. Oproti systému two by four je samotná stavba rychlejší, je však nutné přihlédnout na dostupnost pozemku kvůli vjezdu těžké mechanizace.

Nejen Den otevřených dřevostaveb...

Dalších více než 240 dnů a svátků týkajících-se životního prostředí, včetně podrobnějších informací o nich, najdete v EKOkalendáři spolku Ukliďme Česko. A jako bonus i 365 EKOtipů na každý den... Tištěný EKOkalendář pro rok 2024 pak lze zakoupit na Fan-Shopu spolku Ukliďme Česko.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů