Sobota, 28. ledna 2023

Nigerijská firma mění elektronický odpad na solární svítilny

Nigerijská firma mění elektronický odpad na solární svítilny

Nigerijská firma přišla na způsob, jak přeměnit elektronický odpad na solární svítilny. Její výrobky budou mít nižší dopad na životní prostředí. Informuje o tom agentura Reuters.

Zakladatele společnosti Dozieho Igweila myšlenka napadla, když zjistil, že v zemi existuje poptávka po levných, na místě vyráběných elektronických výrobcích. V Nigérii pro ně ale scházely součástky.

"V tu chvíli jsme si všimli, že... pokud využijeme elektronický odpad, snížíme výrobní náklady i náklady na prodej, a to nás přivedlo tam, kde jsme dnes," řekl Reuters Igweilo.

Cílem společnosti je získávat 70 procent materiálu z elektronického odpadu. Firma Quadloop recykluje lithiové baterie z vyhozených starých notebooků a vyrábí z nich solární lampy. Ty podle šéfa firmy používají malé podniky, aby mohly dál vyrábět a obsluhovat zákazníky, když nastane výpadek proudu.

Jednou z klientek Quadloopu je i Blessing Samuelová, která pracuje jako kadeřnice. Solární lampu používá v noci. "Od doby, co ji mám, mi dobře slouží, pomáhá mi, když není světlo. Používám ji ke své práci, zbavilo mě to stresu z nákupu paliva," řekla Samuelová Reuters.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů