Pondělí, 30. ledna 2023

MZe: myslíme na lidi v hmotné nouzi. Přidáme peníze potravinovým bankám

MZe: myslíme na lidi v hmotné nouzi.  Přidáme peníze potravinovým bankám
Ministerstvo zemědělství (MZe) v příštím roce přidá potravinovým bankám k plánovaným 73 milionům ještě dalších 40 milionů korun. Na jejich podporu je tak připraveno celkem více než 110 milionů korun. Zachráněné potraviny putují lidem, kteří jsou na hranici hmotné nouze.
,,Nedostatek financí řeší stále více domácností, v poslední době především kvůli vysoké inflaci a energetické krizi. Lidé se dostává do situace, že nemají ani na tak základní věci, jako je jídlo. Právě v tom jim pomáhají potravinové banky. Jsem velmi rád, že díky navýšenému rozpočtu na příští rok můžeme dát potravinovým bankám víc peněz a pomůžeme jim pokrýt náklady s distribucí potravin a pomůžeme tak lidem v nouzi," řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
V příštím roce MZe podpoří potravinové banky 113 miliony korun. Podporu mohou banky využít na pronájmy, rekonstrukce a budování nových skladů, na jejich vybavení chladicím a mrazicím zařízením, na nákup automobilů pro svoz potravin a zejména na režijní náklady, jako jsou např. energie. MZe už bankám, a tedy lidem v obtížné situaci, poskytlo i s letoškem téměř 490 milionů korun.

TIP: Pokud chcete věnovat potraviny potřebným, naleznete potravinové banky a foodboxy v mapě projektu KAMsNIM.cz

Až do roku 2016 potravinové banky existovaly jen v malém měřítku. Změna nastala až za ministra zemědělství Mariana Jurečky. Prosadil poslanecký návrh, který pomohl snížit plýtvání neprodaných potravin, dohodl s ministerstvem financí zrušení odvodu DPH z darovaných potravin a umožnil budování profesionálních potravinových bank v každém kraji. Na resortu zemědělství také vyčlenil dotační titul 60 milionů korun, který pomohl budovat profesionální infrastrukturu po celé zemi. Supermarkety také dostaly povinnost darovat potraviny a zboží přednostně potravinovým bankám. Do té doby obchody špatné zboží vyhazovaly do kontejnerů nebo dávaly do zoologických zahrad.
Cílem podpory je přispět ke snížení plýtvání potravinami a předejít vzniku potravinového odpadu, protože každý Čech do koše vyhodí v průměru 57 kilogramů za rok, v celé EU je to v průměru 127 kg za rok 2020. Ročně stojí průměrnou rodinu s dětmi zbytečné plýtvání 20 tisíc korun (bez započtení inflace 2022).
Potravinové banky podporuje také Ministerstvo práce a sociálních věcí, které z evropských fondů nakupuje potraviny a základní materiální pomoc určenou nejchudším osobám a distribuuje ji právě prostřednictvím potravinových bank. V roce 2023 se počítá s dodávkami v hodnotě cca 120 milionů korun.
,,Ve spolupráci s bankami připravujeme také novou formu potravinové pomoci, kterou jsou mobilní výdejny. Víme o řadě lidí, kteří nespolupracují s žádnou sociální službou, a k potravinové pomoci se dostávají obtížně nebo vůbec. Právě to by měly mobilní výdejny v krajích změnit," doplnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Také Ministerstvo životního prostředí dlouhodobě podporuje rozvoj potravinových bank, vidí v tom velký společenský přínos z pohledu sociální pomoci i předcházení vzniku odpadů a smysluplného zacházení s potravinami. Letos přispívá rekordními 200 miliony korun z Operačního programu Životní prostředí na rozšíření a dobudování infrastruktury potravinových bank, zejména na výstavbu či rekonstrukci již existujících skladů potravin, nákup dopravních prostředků nebo manipulační techniky. Díky této dotaci potravinové banky mohou pořizovat například i nemovitosti, aby se z pronajatých prostor přesunuly do vlastních.

"Skvělou zprávou je, že jsme příjem žádostí v naší letošní dotační výzvě prodloužili do konce března 2023 a hlavně, že míra naší podpory v ní je stoprocentní!," dodává ministr Jurečka.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů