Středa, 24. dubna 2024

Přírodní katastrofy letos způsobily větší škody, než je dlouhodobý průměr

Přírodní katastrofy letos způsobily větší škody, než je dlouhodobý průměr

Hurikán Ian a další přírodní katastrofy způsobily od začátku letošního roku pojištěné škody v odhadované výši 115 miliard USD (téměř 2,7 bilionu Kč). To je vysoko nad desetiletým průměrem, který činí zhruba 81 miliard dolarů. Uvedla to dnes švýcarská zajišťovna Swiss Re, která patří k největším na světě.

Veškeré katastrofy, tedy jak přírodní, tak ty způsobené člověkem, pak způsobily ekonomické škody odhadem za 268 miliard dolarů (6,25 bilionu Kč). Z toho 122 miliard USD pokrývá pojištění. To podle Swiss Re znamená, že letošní rok je pro pojišťovací společnosti jedním z nejnákladnějších.

Hurikán Ian v září jako hurikán čtvrté kategorie na pětibodové škále zasáhl pobřeží Floridy. Stal se katastrofou, která od začátku roku samostatně způsobila největší ztráty. Pojištěné škody po řádění tohoto živlu Swiss Re odhaduje na 50 až 65 miliard USD (1,17 až 1,52 bilionu Kč), což by z hurikánu Ian učinilo druhý nejničivější hurikán všech dob. Prvním zůstává hurikán Katrina, který udeřil na pobřeží Spojených států v roce 2005.

Swiss Re také uvádí, že letošek je druhým rokem v řadě, kdy odhadované pojištěné škody přesáhly hranici 100 miliard USD. To je v souladu s průměrným ročním nárůstem o pět až sedm procent za posledních deset let. Druhotná rizika, jako jsou záplavy či krupobití, způsobila pojištěné škody za více než 50 miliard USD.

Po rozsáhlých záplavách v Austrálii v důsledku přívalových dešťů v únoru a březnu zůstaly škody odhadem za čtyři miliardy USD. V Austrálii tak jde o nejnákladnější přírodní katastrofu, jakou tam dosud zaznamenali. Období nejničivějšího krupobití má za sebou Francie, kde pojištěné škody dosahují odhadovaných pěti miliard eur (téměř 122 miliard Kč).

Swiss Re odhaduje, že přírodní a lidmi způsobené katastrofy si letos dohromady vyžádaly více než 11.000 lidských životů. V tomto počtu nejsou přitom zahrnuti lidé, kteří zemřeli v Evropě při silných vlnách veder.

Zajišťovna přebírá část pojistných rizik pojišťoven, je tedy pojišťovnou pro pojišťovny. Systém se tak díky rozložení rizik může vypořádat i s rozsáhlými ztrátami, aniž by byla ohrožena jeho finanční stabilita. K významným zajišťovnám patří i německá Munich Re, která zprávu o dopadech katastrof za letošní rok zveřejní v lednu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů