Sobota, 28. ledna 2023

CVVM: Lidí, kteří se zajímají o problematiku změny klimatu, ubylo

CVVM: Lidí, kteří se zajímají o problematiku změny klimatu, ubylo

Lidí, kteří se zajímají o problematiku změny klimatu, ubylo. Zájem o tuto oblast v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) deklarovalo 39 procent lidí, což je proti rokům 2021 a 2020 o téměř 15 procentních bodů méně. Většina lidí, konkrétně 86 procent, je ale stejně jako v předchozích dvou letech přesvědčena o tom, že se v posledních 100 letech klima mění. Podle tří pětin z nich k tomu velmi nebo zásadně přispívá lidská činnost, plyne z výsledků průzkumu, které CVVM dnes poskytlo ČTK.

Mezi těmi, kteří nevyloučili změnu klimatu na Zemi, si 42 procent současně myslí, že dopad klimatické proměny na Česko bude špatný. Třetina uvedla, že změna klimatu bude mít vliv na ČR tak napůl, tedy dobrý i špatný, a sedm procent je přesvědčeno pouze o pozitivním dopadu. V porovnávání s rokem 2020 se o sedm bodů zvýšil počet těch, kteří si myslí, že dopad na republiku bude "tak napůl", zatímco počet pesimisticky smýšlejících klesl o 12 procentních bodů.

Podle zjištění CVVM tři pětiny dotázaných nepociťují osobní odpovědnost za změnu klimatu a 35 procent ji cítí. Sedmašedesát procent občanů se kloní k názoru, že pokud by lidé změnili své chování, tak mohou změnu klimatu zpomalit. Podle čtyř procent by ji dokonce mohli zastavit úplně. Lidí s tímto přesvědčením ale od roku 2020 mírně ubylo.

Proti roku 2020 je i méně občanů, kteří se obávají dopadů změny klimatu. Tyto obavy sdílí 58 procent lidí, tedy zhruba stejný počet jako loni, ale o devět bodů méně než před dvěma lety.

CVVM provedlo průzkum v době od 8. září do 8. listopadu mezi osmi stovkami lidí ve věku od 15 let.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů