Úterý, 21. března 2023

Liberec výrazně rozšíří počet míst pro odkládání použitých jedlých tuků a olejů

Liberec výrazně rozšíří počet míst pro odkládání použitých jedlých tuků a olejů

Liberec letos výrazně rozšíří počet míst, kde budou moci obyvatelé odevzdat použité jedlé tuky a oleje. Zatím jsou jen dvě ve sběrných dvorech, nově bude po stotisícovém městě rozmístěno 200 kontejnerů. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj).

Radnice pátého největšího města v zemi si od toho slibuje, že výrazně stoupne počet obyvatel, kteří přestanou vylévat použité jedlé tuky a oleje do odpadů. Pokud se olej dostane do potrubí, ztuhne a vytváří nánosy, na které se lepí další nečistoty. Odpad se tak může snadno ucpat. Podle Janďourka použité jedlé tuky či oleje vozí do sběrných dvorů minimum lidí. Předpokládá, že jen v prvním roce po rozmístění kontejnerů po městě se podaří vytřídit kolem 20 tun jedlých tuků a olejů a v dalších letech to bude ještě více. "Kapacita města odhadovaná na velikost města Liberce je 130 tun," dodal Janďourek.

TIP: Kam s jedlými oleji a tuky po celé ČR poradí aplikace www.KAMsNIM.cz

Rozmístění kontejnerů po městě nebude radnici nic stát. Podle Janďourka je vybraná firma rozmístí zdarma a městu za sběr jedlých tuků a olejů bude navíc platit. Kolik radnice získá, náměstek jen naznačil. "Z těchto finančních prostředků bychom velmi rádi uhradili likvidaci krys, v podstatě formou nějaké deratizace," řekl. Ročně podle něj na deratizaci Liberec vydává 200.000 až 300.000 korun. Vytříděné jedlé tuky a oleje se budou podle Janďourka recyklovat. Zmínil, že se z nich vyrábí například letecké palivo či biopaliva.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů