Čtvrtek, 30. března 2023

Příběh Feliciany: Jak se žije bez čisté vody v poušti Namibe

Příběh Feliciany: Jak se žije bez čisté vody v poušti Namibe

Feliciana, svobodná matka, žije v obydlí z vlnitého plechu na opuštěném předměstí města Moçâmedes. Domov, který sdílí se svými dětmi, je velmi skromný - má pouze jednu místnost, kde všichni členové domácnosti žijí, spí i vaří. "Už dva roky tu žije šest lidí," dodává.

Rodina Feliciany nemá přístup k čisté vodě. Jediným zdrojem v okolí je díra v zemi vzdálená hodinu cesty od jejího domu. Někdy přijde ke zdroji vody pozdě, kdy už je příliš znečištěná a nedá se pít. Může ji tak použít jenom na praní prádla.

"Vodu jsme čerpali z té díry. Trvá nám to hodinu chůze tam a hodinu zpátky, v podstatě dvě hodiny. Každý den chodím pro vodu dvakrát nebo třikrát, čtyři nebo pět dní v týdnu."

Voda je pro místní obyvatele životně důležitá

Něco si vydělat v této oblasti není snadné. Feliciana zjistila, že za nošení vody ostatním lidem může dostat zaplaceno. Její zdravotní stav se však v důsledku toho zhoršuje.

"Za nošení vody pro jiné lidi si vydělám pět set kwanza [22 CZK] denně. Z nošení těžkých věcí ale cítím obrovskou bolest na hrudi."

Aby se problémy s vodou zmírnily, buduje Člověk v tísni (ČvT) v této oblasti studnu, která zaručuje všem členům komunity přístup k čisté a pitné vodě. Díky zdroji vody si Feliciana bude moci pro vodu dojít kdykoli potřebuje a bude mít jistotu, že voda z ní je kvalitní. Jejím jediným přáním zůstává mít studnu blíž k domovu. Nosit vodu z takové dálky je pro ni totiž velmi vyčerpávající.

Provincie Namibe je pobřežní oblast a téměř celou její plochu pokrývá poušť. Srážky jsou zde vzácné, a proto jsou místní lidé závislí na omezených zdrojích podzemní vody a sezónních řekách, které využívají k zavlažování polí, chovu dobytka i každodenní spotřebě. Všechny tyto faktory činí obyvatele žijící v poušti Namibe velmi zranitelnými a náchylnými ke změnám místních ekosystémů. Člověk v tísni společně s organizací Action for Solidarity and Development usiluje o to, aby lidé žijící v okolí měst Moçâmedes a Camacuio byli odolnější vůči těmto změnám a zlepšila se jejich výživa.

Čistá voda v poušti Namibe

Projekt "Omande Win - Integrovaná podpora pro sektor vodohospodářství a výživy v Namibe" je financován z programu FRESAN a je realizován s cílem zvýšit kapacitu a využití zdrojů pitné vody.

Tento článek vznikl v rámci projektu 1Planet4All financovaného Evropskou unií.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů