Úterý, 31. ledna 2023

K otevřenému dopisu poslancům se už připojilo 101 spolků z celé ČR. Chtějí, aby podpořili možnost ekologických organizací, aktivně se vyjadřovat k záměrům developerů

K otevřenému dopisu poslancům se už připojilo 101 spolků z celé ČR. Chtějí, aby podpořili možnost ekologických organizací, aktivně se vyjadřovat k záměrům developerů

Vláda pětikoalice připravila novelu stavebního práva, která sice napravuje mnohé chyby předchozí vlády, v tématu účasti veřejnosti je ale paradoxně horší než verze připravená předchozí vládou Andreje Babiše (ANO). Podle vlády Petra Fialy (ODS) se veřejnost nemá vyjadřovat k 99 % všech záměrů, které mají na životní prostředí. Veřejnost by podle ní měla mlčet dokonce i v případě, kdy se mají kvůli výstavbě kácet stromy.

Současná vláda tak jde přímo proti slibům, které dala, když slibovala, že novelou napraví chyby svých předchůdců. Doslova uvedla, že bude "podporovat zapojení veřejnosti a její seznámení s investorskými záměry, aniž by to řízení zdržovalo".
Organizace Arnika a Zelený kruh už v prosinci 2022 předaly na happeningu před Úřadem vlády otevřený dopis poslancům, žádající návrat účasti veřejnosti do rozhodování o stavbách. Výzvu k dnešnímu dni podpořilo 101 spolků z celé České republiky.
Na středu, 25.1.2023 v 19:00, v malém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí 1 v Praze, připravila organizace Arnika debatní večer, který představí téma účasti veřejnosti ve stavebních řízeních. Hovořit se bude mimo jiné o tom, jak se projednávaný zákon dotkne práv občanů a proč je možnost spolků vyjadřovat se ke stavbám, které mají prokazatelný vliv na životní prostředí, tak důležitá.
Večerem provedou odborníci a odbornice z oblasti práva, životního prostředí i zkušenostmi z praxe a představí připravovanou změnu v kontextu vývoje od roku 1989 i v porovnání s evropskými zeměmi.
Debatního večera se zúčastní:
Mgr. Petr Hladík - náměstek člena vlády, Ministerstvo životního prostředí
Ing. Hana Landová - předsedkyně Sekce územního a regionálního rozvoje, Hospodářská komora České republiky
Mgr. Petra Kolínská - pověřená vedením Zeleného kruhu a projektu Měníme klima v legislativě
JUDr. Petr Svoboda, Ph.D. - odborník na právo životního prostředí, stavební právo a účast veřejnosti
Moderátorkou večera bude publicistka Táňa Zabloudilová.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů