Středa, 31. května 2023

Ekologové žalují Albánii kvůli výstavbě letiště v říční deltě

Ekologové žalují Albánii kvůli výstavbě letiště v říční deltě

Ochránci životního prostředí podali žalobu proti kontroverzní stavbě letiště u jihoalbánského města Vlora. Podle nich projekt zničí přilehlou rezervaci v říční deltě, informovala agentura DPA.

Letiště má být vybudováno v deltě řeky Vjosa, která se zde vlévá do Jaderského moře. Ohrožena je také laguna Narta - jedinečný mokřad, který je domovem plameňáků, pelikánů, volavek a dalších druhů vzácného ptactva.

Stavební práce na letišti vzdáleném asi 150 kilometrů jižně od Tirany začaly loni v listopadu. Vláda premiéra Ediho Ramy asi od něj slibuje nový impuls pro rozvoj cestovního ruchu. Očekává se, že letiště po dokončení odbaví až dva miliony cestujících ročně.

Výstavba letiště Vlora hrozí znehodnotit "poslední neporušený přírodní klenot Evropy", řekl na pondělním brífinku v albánském hlavním městě Tiraně ředitel ekologické organizace PPNEA Aleksandër Trajçe. "Ničíme však právě ty hodnoty, o nichž předpokládáme, že za nimi turisté budou přijíždět," dodal.

Podle PPNEA vláda při schvalování výstavby porušila řadu zákonů a mezinárodních závazků týkajících se ochrany přírodních rezervací. Rozhodnutí vlády, kterým snížila stupeň ochrany území určeného pro letiště uprostřed delty Vjosy, bylo podle ní rovněž nezákonné.

PPNEA napadla rozhodnutí vlády u albánského správního soudu, přičemž soudní řízení má začít ještě tento týden. Další žaloba proti výstavbě letiště byla soudem prvního stupně zamítnuta s odůvodněním, že PPNEA nemá ve věci postavení žalobce. O odvolání proti tomuto verdiktu rozhodne soud vyšší instance.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů