Čtvrtek, 25. dubna 2024

Víkend otevřených zahrad v roce 2023 bude 10. a 11. června

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Cílem události bylo poskytnout veřejnosti příležitost alespoň jednou v roce navštívit jinak uzavřené zahrady a dvorky Londýna. Nápad se shledal s nadšením, po několika ročnících uspořádaných v Británii, se pomalu začal šířit i do dalších měst a stal se postupně tradičním po celé Evropě.

Víkend otevřených zahrad v roce 2023 bude 10. a 11. června

Průvodcem parkem, o.s. ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o.s. a Národním památkovým ústavem opět připravili již XIII. ročník Víkendu otevřených zahrad ve dnech 10.-11.6.2023.

Víkend otevřených zahrad otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. Projekt nabírá na ohlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních šiřitelů osvěty o klenotech zahradního umění. V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, které se v průběhu dvou dní snažíme veřejnosti představit jiným způsobem. Obvyklou formou jsou komentované prohlídky doplněné dalším kulturním programem.

Co je cílem akce?

Chceme zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech, představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvím a přinést lidem zážitek z poznání.

Kdo se může přihlásit?

Víkend otevřených zahrad je určen jak pro veřejné, tak i soukromé zahrady a parky, které mohou nabídnout něco zajímavého např. ekologický přístup, nevšední design, dendrologickou sbírkou či jsou historicky významné nebo se za nimi skrývá zajímavý příběh. Do akce se mohou zapojit jakékoliv objekty - od zámeckých a veřejných zahrad a parků, náměstí, historických hřbitovů, klášterů, arboret a botanických zahrad, přes komunitní a přírodní zahrady, květinové farmy a ovocné sady až po zahrady umělců.

Víkend otevřených zahrad a vstupné

Pro mnoho lidí může být zavádějící celý název akce a mohou se domnívat, že vstup do zahrady je zdarma. Myšlenka byla přebrána z Anglie a stejně tak její název. V Anglii se otevírají běžně nepřístupné zahrady, tedy ty, do kterých se během roku běžně nedostanete - v tom spočívá "otevřenost" (vstup zdarma být může, ale nemusí). Lidé si zde kupují průkaz, který jim umožňuje do těchto zahrad vstoupit. V České republice tolik zpřístupněných zahrad nemáme, a tak se snažíme během Víkendu lidem poskytnout nadstantardní program v podobě komentovaných prohlídek, koncertů, divadla a podobně. Proto vstupné záleží na majitelích a často slouží k pokrytí nákladů na doprovodný program.

Výběr z programů

Národní památkový ústav se zúčastní s řadou svých objektů. Neoficiálně Víkend otevřených zahrad zahájíme již ve čtvrtek 8.6. slavnostním otevřením nově rekonstruované oranžerie u zámku Letohrad. Tradičně můžete navštívit Květnou a Podzámeckou zahradu v Kroměříži. Komentovaná prohlídka proběhne například v bylinkové zahradě hospitálu Kuks nebo ve Vile Stiassni v Brně. V Akademické zahradě Mendelovy univerzity v Lednici budou probíhat prohlídky Tématických zahrad - Labyrint přírody a ráj zahrad. Zajímavý jistě bude i program v zahradách zámku ve Velkých Opatovicích.

Přírodní zahrady, z.s. ve svých ukázkových zahradách představí ekologický způsob zahradničení a podělí se s návštěvníky o zkušenosti s tímto způsobem péče o zahradu. Letos stojí za zmínku Krafferova zahrada v Jindřichově Hradci. Stejně tak mnoho inspirace pro zahradničení můžete načerpav v komunitních zahradách sdružených ve spolku Kokoza. V Jihomoravském kraji můžete mimo jiné navštívit Bylinkovou zahradu ve Valticích. A nesmíme opomenout mnoho arboret nebo klášterních a farních zahrad.

Více informací a konkrétní zapojené zahrady (V Česku se do 13. ročníku této akce zapojí 239 míst) naleznete na webu organizátora - https://www.vikendotevrenychzahrad.cz/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů