Středa, 31. května 2023

Indie chce v Himálaji do devíti let postavit svou největší vodní elektrárnu

Indie chce v Himálaji do devíti let postavit svou největší vodní elektrárnu

Indie schválila svou zatím největší vodní elektrárnu. Projekt za 319 miliard rupií (85,8 miliardy Kč) zbuduje v hornatém státě Arunáčalpradéš na severovýchodě země. Výstavba elektrárny Dibang o výkonu 2880 megawattů se odhaduje na devět let, uvedla dnes indická státní společnosti NHPC, která se zabývá vodní energetikou. Plánovaný výkon je zhruba osmkrát větší, než má česká vodní elektrárna Orlík.

Indie zařadila vodní energii mezi obnovitelné zdroje energie a považuje ji za klíčovou ve snaze opustit uhlí, aby pomohla zvládat výkyvy způsobené nestálými dodávkami solární a větrné energie. Rozsáhlé škody na životním prostředí a vylidňování obcí kvůli výstavbě přehrad ale plány komplikují a místní protesty jednotlivé projekty zdržují. Kromě toho zvyšují náklady na jejich výstavbu.

S podobnými riziky se potýká i projekt přehrady Dibang, která zabere přes 5000 hektarů lesní půdy, myslí si Himánšu Thakkar z neziskové organizace South Asia Network on Dams, Rivers and People. S ohledem na možné protesty a problémy geologického rázu považuje devítiletý termín dokončení za optimistický.

"Náklady budou mnohem vyšší a přínosy mnohem nižší," myslí si Thakkar. "Takové projekty ve skutečnosti nejsou životaschopné," citovala jej agentura Bloomberg.

Schválená investice zahrnuje 67,2 miliardy rupií vládní podpory na zmírnění povodní a infrastrukturu, jako jsou silnice a mosty spojující staveniště. Několik dalších projektů v himálajské oblasti se zpožďuje roky za původním harmonogramem.

"Himálajský region je oblastí náchylnou ke katastrofám. Každý takový projekt bude případnou katastrofu umocňovat," myslí si Thakkar.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů