Čtvrtek, 23. března 2023

V Semilech vybudují retenční nádrž, která umožní zasakování dešťové vody

V Semilech vybudují retenční nádrž, která umožní zasakování dešťové vody

V Semilech vybudují retenční nádrž, která zastaví odtok dešťové vody a umožní její zasakování. Na projekt za více než tři miliony korun v lokalitě Na Vinici získala radnice 600.000 korun z dotačního programu Libereckého kraje. Otevřená nádrž zadrží dešťovou vodu a zároveň ochrání kanalizaci při silných deštích, řekla dnes ČTK semilská starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily). Na Vinici je podle ní rozvojovou lokalitou s plánovanou výstavbou rodinných domů.

Problémem je nepropustné jílovité podloží, do kterého se voda špatně vsakuje a její odtok je pomalý. Stavbaři proto v místě vybudují malý retenční prostor o objemu zhruba 460 metrů krychlových, v němž se bude voda shromažďovat a bude se moci zasakovat do země. Vypouštění prostoru bude zajištěno spodní výpustí, která bude ústit do šachty dešťové kanalizace v křižovatce ulic Na Vinici a Mikoláše Alše. "Pokud by v případě extrémních srážek došlo k naplnění nádrže, bude možné vypouštění urychlit," doplnila Marta Nedvědová z odboru rozvoje města.

Společně s retenční nádrží vybuduje město novou dešťovou kanalizaci, v jedné z šachet bude speciální ventil, který bude regulovat odtok vody na tři litry za sekundu, vyšší přítoky budou bočním přepadem svedeny do retenční nádrže. Zakázku na stavbu, která včetně DPH přijde na 3,133 milionu korun, získala společnost Stavby Flamberg. "Práce by měly začít ještě v březnu," dodala Mlejnková.

Liberecký kraj na podobné projekty přispívá z programu Podpora retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu. Letos je v něm k dispozici 15 milionů korun a příjem žádostí končí 31. května. Cílem programu je zakládání a obnova přirozených vodních prvků, žadatelé mohou získat peníze na vybudování tůní či mokřadů, revitalizaci toků, zpomalení odtoku vody z krajiny. "Žádat mohou také města a obce podporu na takzvaná zeleno-modrá opatření zaměřená na zasakování dešťové vody," řekl krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti).

V Hrádku nad Nisou vznikl díky krajské dotaci na místě černé skládky mokřadní park s tůněmi. U libereckého sídliště Hokejka byla vytvořena soustava tůní s dřevěným povalovým chodníčkem a výsadbou mokřadních rostlin a stromů. "Za zmínku stojí i turnovský projekt, který přivádí dešťovou vodu ze střech tamního alzheimercentra do parku u letního kina, kudy už protéká jako nový potůček," dodal Židek.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů