Voda ovšem není jediným ukazatelem přínosu třídění odpadů. Obyvatelé Vysočiny loni odevzdali k recyklaci do sběrných dvorů či červených kontejnerů 2,2 tisíce tun elektroodpadu a tím uspořili 13 tisíc MWh elektrické energie.
Každé odevzdané elektrozařízení se počítá, což dokazuje příklad 100 vytříděných notebooků, které uspoří 10 MWh elektřiny. Takové množství odpovídá 3leté spotřebě elektřiny rodiny žijící ve standardním bytu. ,,Elektrospotřebiče jsou součástí našeho každodenního života a jen těžko bychom si představili žít bez nich. I proto je elektroodpad v současné době jedním z nejrychleji rostoucích druhů odpadu. Rádi bychom poděkovali všem obyvatelům Kraje Vysočina za příkladný přístup k třídění a jejich přispění k trvalé udržitelnosti," uzavírá za ASEKOL Daniel Šafář.
*Environmentální vyúčtování je vypočítáváno pomocí studie životního cyklu výrobku (tzv. LCA - Life Cycle Assessment), která vypovídá o dopadech výroby a recyklace jednotlivých elektrozařízení na životní prostředí. Studie zohledňuje všech 6 skupin elektrozařízení, jejichž zpětný odběr kolektivní systém ASEKOL zajišťuje.