Čtvrtek, 25. dubna 2024

Sněmovnu podpořila novelu k urychlení výstavby úložiště jaderného odpadu

Sněmovnu podpořila novelu k urychlení výstavby úložiště jaderného odpadu

Urychlit přípravu stavby hlubinného úložiště radioaktivního odpadu má zákon, který dnes v úvodním kole podpořila Sněmovna. Norma podle vlády rozšiřuje práva dotčených obcí v jednotlivých řízeních a upravuje lhůty v jednotlivých řízeních. Obce, jichž se norma týká, pokládají rozšíření svých pravomocí za nedostatečné a poslanci jim možná vyjdou vstříc. Možnost, aby obce měly právo veta, ministerstvo průmyslu a obchodu odmítlo s tím, že zájem obcí nemůže převýšit zájem státu.

"Přetrvávající požadavek obcí na absolutní právo veta o výběru lokality pro hlubinné úložiště po vzoru skandinávských zemí je v podmínkách České republiky nerealizovatelný," řekl poslancům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zákon má podle něj zakotvit právo dotčených obcí vyjádřit své stanovisko, které bude jedním z podkladů pro rozhodnutí o umístění úložiště, které bude navíc podmíněno souhlasem obou komor Parlamentu. Úložiště je podle ministra nutné kvůli zachování jádra jako jednoho z pilířů české energetiky.

Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu nyní projednají sněmovní výbory hospodářský a pro životní prostředí. Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 52 obcí a spolků, požaduje v zákoně podmínit rozhodnutí o výběru lokality pro případné ukládání bylo podmíněno předchozím souhlasem dotčených obcí. Místopředsedkyně poslanců STAN Michaela Opltová uvedla, že koaliční poslanci chystají úpravu, která by práva obcí ještě posílila, konkrétnější ale nebyla.

Zákon podle Síkely nastavuje pravidla jednotlivých řízení, kdy především stanovuje práva dotčených obcí. "V této podobě významně rozšiřuje práva i lhůty obcí. Zároveň tím posílíme legitimitu pro výběr lokality," podotkl ministr. Zákon má podle něj uzákonit pravidla ústních jednání a primárně vymezit tzv. účastenství dotčených obcí v řízení o stanovení chráněného území pro hlubinné úložiště. Vláda zřídí pracovní skupinu pro komunikaci s obcemi, která by měla usnadnit jejich zapojení do přípravy a provozování úložiště.

Respektování zájmu obcí a občanů bude podle Síkely zajištěno prostřednictvím procesu EIA a novým stavebním zákonem. Bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) zapochyboval o tom, jestli úřady s příslušnými obcemi komunikují dostatečně otevřeně, nikoli z pozice správních orgánů. Místopředseda poslanců TOP 09 Michal Kučera uznal, že v minulých letech způsobila problémy "nešťastná komunikace" Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Místopředseda lidoveckých poslanců Vít Kaňkovský uvedl, že Parlament má mít podle zákona dvouměsíční lhůtu na své doporučení a pokud ji nedodrží, nemělo by platit, že s umístěním souhlasí.

SÚRAO chce kvůli stavbě úložiště prověřovat čtyři území, a to Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Přípravu geologicko-průzkumných a výzkumných prací zahájí ještě letos. Místo úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren by mělo být vybráno v roce 2030, podle platformy proti úložišti má zákon lhůtu o dva roky zkrátit.

V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Úložiště mělo vzniknout původně do roku 2065, o urychlení výstavby se ovšem mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050.

Platforma proti hlubinnému úložišti žádala vládu o zásadní přepracování návrhu zákona. Předloha podle platformy neposiluje pozici obcí během procesu spolurozhodování. Upozornila ministry také na riziko zkrácení času na geologické průzkumy a výběr finální lokality pro úložiště už v roce 2028, které podle platformy navrhuje SÚRAO.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů