Úterý, 26. září 2023

Nizozemsko v sobotu zastavilo větrné elektrárny kvůli ochraně tažného ptactva

Nizozemsko v sobotu zastavilo větrné elektrárny kvůli ochraně tažného ptactva

Nizozemsko poprvé zastavilo větrné elektrárny v Severním moři kvůli ochraně tažného ptactva. Na uplynulou sobotu ornitologové předpovídali tah milionů ptáků nad Severním mořem. Vláda proto nařídila odstavení větrných turbín na čtyři hodiny, v pondělí o tom informovala na svých stránkách. Od podzimu by podobné odstávky měly být častější, napsala dnes agentura DPA.

"Jedná se o mezinárodní prvenství. Nikde na světě nebyly větrné elektrárny na moři odstaveny kvůli ochraně ptáků během jejich hromadné migrace. Chceme, aby byl dopad větrných elektráren na přírodu co nejmenší," uvedl nizozemský ministr energetiky a životního prostředí Rob Jetten.

Na konci loňského roku představil doktorand Amsterodamské univerzity model, který předpovídá migrační trasy ptáků na základě předpovědí počasí a ptačích radarů v Severním moři. Pohyb hejn dovede odhadnout dva dny předem, což dává provozovateli energetické sítě dostatek času na zajištění stability a dodávek proudu. Víkendová odstávka byla pilotní testovací fází, opatření oficiálně vejde v platnost letos na podzim.

"Dvakrát ročně, na jaře a na podzim, migrují přes Severní moře během některých nocí miliony ptáků," uvedl odborník na ochranu ptáků Tim van Oijen. Upozorňuje také na rostoucí počet větrných elektráren u pobřeží a tím i rostoucí význam opatření na ochranu ptactva.

Dopadu větrné energetiky na ptactvo se věnuje i Německo. V současné době je u německých břehů v Severním moři 22 parků větrných elektráren a v Baltském moři tři s celkovou kapacitou 8,1 gigawattu, píše DPA. Do roku 2030 by to podle ní mělo být 30 gigawattů.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů