Pátek, 26. dubna 2024

Na Vysočině mohou lidé o Víkendu otevřených zahrad navštívit 28 míst

Na Vysočině mohou lidé o Víkendu otevřených zahrad navštívit 28 míst

Na Vysočině mohou lidé o druhém červnovém víkendu navštívit 28 parků a zahrad, které jsou jindy často nepřístupné. Budou to zámecké a školní zahrady, parky u sociálních zařízení i zahrádky, které si jejich majitelé vytvořili pro potěšení. Letošní Víkend otevřených zahrad bude 10. a 11. června. V Česku se do 13. ročníku této akce zapojí 239 míst, uvedli organizátoři na webu. Vysočina patří mezi čtyři kraje s největším počtem otevřených zahrad.

Komentované prohlídky budou po oba dny v historickém parku hradu Kámen na Pelhřimovsku. V parku rostou skalničky, rododendrony, azalky, pivoňky, a také například magnólie a cesmíny. Navštívit bude možné také soukromé zahrady Kinských na zámku ve Žďáru nad Sázavou, které se otevírají pro veřejnost jenom jednou v roce.

Květinová farma v Javorové aleji v Pelhřimově pěstuje mimo jiné květiny k řezu i k ozdobení pokrmů. O víkendu otevřených zahrad se tam lidé doví o biologické ochraně rostlin, děti si mohou vyzkoušet zpracování ovčího rouna či výrobu vonných solí do koupele.

Podívat se bude možné do řady soukromých zahrad s květinami, zeleninou a bylinkami, rybníčky, vyvýšenými záhony nebo suchými zídkami. Někde bude k vidění i keramika a umělecká díla, v přírodní zahradě ve Staré Říši na Jihlavsku to budou obrázky výtvarnice Juliany Jirousové. Zahrada Návratu domů v Telči na Jihlavsku je inspirovaná japonskými zahradami. Soukromou zahradu s koupacím biotopem je možné vidět v Moravských Budějovicích na Třebíčsku.

O něco víc zahrad než na Vysočině bude přístupných jen v Jihočeském kraji, Středočeském kraji a na jihu Moravy. Nejvíc zahrad, 34, bude otevřeno ve Středočeském kraji.

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad vznikl v roce 1998 ve Velké Británii. V České republice se v roce 2010 pod záštitou Národního památkového ústavu poprvé otevřely tři zahrady, jejich počet se postupně zvyšoval. V akci jsou podle organizátorů vítané všechny zahrady a parky, které mohou nabídnout něco zajímavého, například ekologický přístup, nevšední design, dendrologickou sbírku nebo zajímavý příběh.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů