Nový projekt má podpořit poutní turismus a zapojit do něj lokální farmáře
Nový projekt s názvem Putování za kořeny má přesunout turismus do méně vytížených míst, vzbudit zájem o šetrnější možnosti cestování a o ochranu krajiny. Cílem je také do poutní turistiky více zapojit lokální farmáře, místní komunity i podnikatele. Memorandum o spolupráci na rozvoji projektu dnes podepsali ministři zemědělství Marek Výborný a životního prostředí Petr Hladík (oba KDU-ČSL). Iniciátorem projektu je spolek Svatá Ludmila.
"Smyslem memoranda je podpořit rozvoj poutní turistiky a poutnictví, které bude udržitelné, bude vracet život na český venkov, bude propojovat český venkov s lokálními farmáři, regionálními produkty, a tím učiní venkov atraktivní pro turisty," řekl při podpisu Výborný.
Hladík v souvislosti s novým projektem upozornil na problém masového turismu v Česku, který často škodí české krajině. Projekt má proto podpořit pobyt v přírodě mimo nejvyhlášenější turistické cíle a mimo chráněná území.
Projekt se bude pilotně realizovat ve Středočeském kraji na 132 kilometrů dlouhé Stezce sv. Ludmily. Podle předsedkyně spolku Miroslavy Janičatové je představa spolupráce taková, že na stezce se budou hledat možnosti, jak spolupráci přenést do dalších krajů a na další stezky.
Ministerstvo zemědělství se podpisem memoranda zavázalo mimo jiné k podpoře lokálního hospodaření, ochraně krajiny podél poutních tras nebo financování venkovských prvků. "Každá stezka potřebuje infrastrukturu pro turisty a bez farmářů se to neobejde. Uděláme maximum pro to, abychom pomohli se zajištěním rozvoje a funkčností infrastruktury," podotkl Výborný.
Zemědělci podle Výborného mohou čerpat z národních i evropských programů, které přispívají například na obnovu alejí, drobných památek jako božích muk, nebo na rozvoj agroturistiky. Ministerstvo životního prostředí pak poskytne konzultace v oblasti ochrany přírody nebo zajistí osvětu v oblasti odpovědného turismu. K memorandu se připojila také Asociace soukromého zemědělství a Spolek pro obnovu venkova.
V Česku se loni ubytovalo zhruba 22,8 milionu turistů, což byl meziroční nárůst o 3,8 procenta. Počet turistů také poprvé překonal rok 2019 před pandemií covidu-19, a to o 820.000, informoval dříve Český statistický úřad (ČSÚ). Turisté podle něj loni v Česku strávili 57,3 milionu nocí, ve srovnání s rokem 2023 o 2,6 procenta více. Většina z ubytovaných turistů - celkem 54 procent - byla domácích. Počet zahraničních návštěvníků meziročně vzrostl o 9,7 procenta na 10,49 milionu.
Důvodem příliš vysokého počtu turistů na některých místech v Česku je podle dřívějšího vyjádření prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy hlavně zanedbaná infrastruktura. Kdyby se zrychlilo budování dálnic, železnice nebo cyklistických stezek, turisté by podle něj více jezdili i mimo nejžádanější cíle, tvrdí Prouza.