Čtvrtek, 21. září 2023

Česká hra zabodovala! Beecarbonize je ve finále Apple Design Awards

Česká hra zabodovala! Beecarbonize je ve finále Apple Design Awards

Strategickou karetní hru Beecarbonize, která dává hráčům do ruky osud planety, vytvořilo ve spolupráci s našimi kolegy studio Charles Games. A minulý týden zabodovala u poroty Apple Design Awards! V kategorii Social Impact bude ve finále soutěžit například s aplikací Duolingo.

Ceny Apple Design Awards jsou od roku 1997 každoročně udělovány za inovace, vynalézavost a technické úspěchy v oblasti designu aplikací a her. Finalisté kategorie Social Impact podle poroty upozorňují na zásadní problémy a smysluplně zlepšují lidské životy. Výsledky budou vyhlášeny už 5. června na WWDC23.
,,Máme obrovskou radost, že jsme se umístili po boku takových velkých jmen, jako jsou populární aplikace Headspace nebo Duolingo, ale taky oceňovaných her, jako je Hindsight a Endling," říká k postupu do finále Ondřej Trhoň ze studia Charles Games.
Environmentální poradce Člověka v tísni Jakub Zelený, který se staral o odbornou stránku hry, dodává: ,,Nominace naší hry podtrhuje potřebnost vést diskuzi o nutných hlubokých společenských změnách hravým a kreativním způsobem, který je přístupný široké veřejnosti, zejména mladým lidem. A to se nám, zdá se, povedlo!"
Beecarbonize je strategická simulace klimatické změny, založená na skutečném výzkumu a vědeckých vizích. V komplexní, ale přístupné simulaci hráči rozhodují, které sektory společnosti budou proměňovat a jak. Dají přednost rychlému přechodu k obnovitelným zdrojům energie? Nebo jsou pro ně hlavní sociální reformy či obnova ekosystémů? Každá z herních karet představuje vědecké objevy, opatření nebo ekonomické reformy, které ve svých důsledcích ovlivňují celou planetu.
V současné době má hra na kontě už přes 50 tisíc stažení. ,,V Beecarbonize nám šlo o to vytvořit zábavnou hru s atraktivní hratelností, ze které se hráči, pokud budou chtít, i něco dozvědí," vysvětluje designérka a programátorka hry Alex Petrova. ,,Postupující klimatická změna působí přírodní katastrofy nebo společenské krize a hráčky a hráči se s nimi musí vypořádat a plánovat svůj postup podle toho," dodává.
,,Žádná část společnosti, ekonomiky a přírody v naší hře nestojí sama za sebe, cílem bylo ukázat, že například výroba energie a ochrana půdy jsou propojené," popisuje přístup Jakub Zelený. Veškeré jevy a opatření ve hře vycházejí ze skutečného výzkumu, u těch futurističtějších karet, jako jsou robovčely, ze skutečných vědeckých vizí," doplňuje.
Hráči Beecarbonize se zároveň už brzy dočkají aktualizace. Vývojáři Charles Games se chystají vylepšit grafiku hry a obohatit ji o nové výzvy, karty i možnosti dosažení cíle.
Hra byla vytvořena v rámci projektu 1Planet4All, který sdružuje 14 nevládních organizací v 12 zemích s cílem upozornit na probíhající změnu klimatu a její dopady v rozvojovém světě. Zaměřuje se na osvětu mladé generace a poskytování podpory učitelům a novinářům v komunikaci složitých témat spojených se změnou klimatu.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů